Ako spieva Braňo Mojsej: ,,Doba ide stále dopredu, ... a na uliciach davy..." ... Davy, ktoré túžia po rýchlom, ľahko prístupnom a hlavne jednoduchom spôsobe na bezproblémové prehliadanie internetu, prácu, či vypĺňanie voľného času.

Okrem výberu média (Tablet, PC, Notebook, ...), ktoré spĺňa aspoň základné hardwareové požiadavky nám vzniká nová otázka. Akú platformu kúpiť/nainštalovať na môj nový počítač?

Okrem rôznych nových alternatívnych operačných systémov sa nám ponúkajú 3 hlavné:

 

Poďme si ich v krátkosti rozobrať!

WINDOWS: Klasika. Každý s ním vyrastal (teda minimálne z mojej generácie), každý je naň zvyknutý a "každý" s ním vie pracovať. Windows má svoje chyby, no myslím že klady a hlavne jeho maximálna univerzálnosť ich zďaleka predbehnú! Človek na ňom spustí všetky hry, programy a aj pre menej chápavých používateľov je naozaj nenáročný. Jednoduchú prácu s internetom či kancelárskym balíčkom office zvládne každý.

Resumé: Jednoduchý operačný systém pre každého!

 

MAC OS: Použitie tohto operačného systému sa viaže s kúpou predraženého Mac Booku. Ľudia na Macy buď nadávajú alebo ich milujú. Jednoznačným záporom je, že ich cena je skutočne premrštená a systém je v podstate uzavretý a nedovoľuje používateľovi takmer žiadnu možnosť prispôsobiť si ho podľa seba (možno okrem tapety na ploche). Je však pravda, že je skvele optimalizovaný a mašina s 2GB RAM dokáže to, čo PC s Windowsom pri 8GB RAM. Mac je skvelý pre svoju rýchlosť a jednoduchosť, prezeranie webu či prácu. Je na jasnej špičke pri tvorbe hudby pomocou programov ako je Ableton alebo prácu s grafikou či úpravou videa. Hry sú trochu väčší problém, ale sme už predsa dospelí a postačia nám aj míny!

Resumé: Rýchly a jednoduchý systém na konkrétne úkony pre bohatých používateľov!

 

LINUX: Má mnoho tvárí! Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu, Fedora, Mint, Debian... Toto sú vážení neznalí Linuxové distribúcie. Linux je voľnešíriteľný a upravovateľný systém, ktorý je navyše zadarmo a preto mnoho programátorov vytvára vlastné verzie. Tá najzákladnejšia a najznámejšia je určite Ubuntu. Linux, ktorý sa mierne podobá na Mac OS je zrejme najrýchlejší systém s najmenšími hardwareovými požiadavkami. Jasné, Call of Duty 12 na tom nespustíte, ale za to Linux vytvára najlepšie pracovné  prostredie pre programátorov. Treba sa s ním chvíľu učiť pracovať nakoľko ovládanie funguje trochu inak ako na Windowse, avšak každý používateľ si ho pochvaľuje kvôli jeho možnostiam. V skratke, z Linuxu si spravíte Windows aj Mac v jednom. Jeho možnosti na úpravu a prácu sú nekonečné a skvele nahrádza aplikácie, na ktoré je človek zvyknutý z Windowsu (kancelársky balíćek office... )

Resumé: Systém s neobmedzenými možnosťami pre pokročilých užívateľov!

 

Na záver len povedať, že nevytvárajte vlastný, aby to nedopadlo ako Windows Media Profesional :) (pozri video)