Píše sa rok 1984. Britská premiérka Margaret Thatcherová, prezývaná Železná lady, musí za obdobie vlády čeliť nepokojom baníkov. Počas Gay Pride v Londýne sa skupina aktivistov rozhodne pomôcť ich rodinám a usporiadajú pre nich zbierku. Baníci to odmietajú prijať, pretože nechcú byť akokoľvek spájaný s gaymi. Dve odlišné komunity napokon k sebe nájdu cestu.

Komediálna dráma Pride s horúcou spoločenskou témou homosexuálne orientovaných osôb natočil Matthew Warchus (Milionár) podľa scenára Stephena Beresforda (Peep Show, Vraždy v Midsomeri).

Napriek tomu, že film sa zakladá na skutočných udalostiach, niektoré jeho časti sú sporné. Štrajk baníkov, ktorý začal v marci 1984 bol považovaný v Anglicku a Walese za ilegálny. Britská vláda už predtým rozhodla, že zavrie bane, pretože priemysel dlhšie neprofitoval. Väčšina baní bola uzavretá už v 60tych a 70tych rokoch.

Pride bol prezentovaný aj na Filmovom festivale v Cannes 2014, kde získal Queer Palm award. Snímka získala niekoľko nominácii na Golden Globe Award.  

Pride má premiéru od 20. augusta. Nenecháte si ho ujsť? Pozrite si upútavku.


zdroj: imdb wikipedia moviemania reellifewithjane