Poďme rovno k veci. Pred pár dňami som sa vrátil z letnej školy EuroMYTHBUSTERS organizovanou českou spoločnosťou EUTIS v rámci programu Erazmus+, financovanej Európskou Komisiou za pomoci slovenského Centra pre Európsku Politiku (CEP) ... (To je názvov, čo?)

V rámci jedného týždňa sme spoločne so študentmi z Čiech, Ukrajiny a Bosny a Hercegoviny diskutovali o kladoch a záporoch členstva v Európskej Únií, o mýtoch ktoré vznikajú v médiách a medzi obyvateľmi, o faktoch aj HOAXoch, ktoré charakterizujú verejnú mienku o EÚ atď. Nebudem to tu všetko vypisovať, aj tak to nikoho nezaujíma, pointa tohto blogu je úplne iná.

Ľudia, kamaráti, kolegovia, sestranice, SLOVÁCI! Vážte si to, kde a ako kvalitne si žijete. Už 22 rokov sa môžeme pýšiť suverenitou na politickej mape sveta, už 11 rokov sa môžeme voľne pohybovať po (takmer) celej Európskej Únií, kedy chceme a ako chceme, a už 70 rokov sme nemali na našom území žiadnu vojnu.

Všetci máme čo do huby, všeti máme prácu a slušné bývanie, + ako bonus skoro každý Slovák pije a fajčí, a kto si môže dovoliť chlast a cigarety, nemôže povedať, že mu chýbajú peniaze. Ale nie, to by sme neboli my, keby na všetko nenadávame, na Slovensko, na politikov, na Brusel, na vysoké ceny či na nízke platy.

Tento týždeň som mal možnosť porovnať našu kultúru s ďalšími troma krajinami. Samozrejme, naši západní susedia sú skoro na vlas rovnakí, ale Bosna a Hercegovina, či nebodaj Ukrajina, respektíve život tamojších ľudí mi otvoril oči.

V Bosne je 50% nezamestnanosť, pokiaľ tam zarábate 400€ tak môžete o sebe tvrdiť že ste bohatí a ceny potravín majú podobné ako my. A Ukrajina? Škoda reči. Vojna v Európe v 21.storočí? Nezávideniahodné, smutné. Tak chudobná krajina ešte sužovaná občianskou vojnou.

Prosím Vás ľudia, vážte si čo máte! Buďte hrdí na svoju krajinu, na svoje zvyky a na svoju suverenitu, buďte hrdí že ste Slováci a neriešte malichernosti, ktoré Vám podstrkujú iní nespokojní ľudia. Nič Vám v živote nechýba!