Nie, skutočne nejde o more, ide o jedno z najväčších jazier na svete... teda aspoň z tých, ktoré sú od Slovenska v dojazdovej vzdialenosti iba zopár hodín.

Ide o Balaton! Jazero široké 10 a dlhé takmer 60 kilometrov. Je to skutočne také malé vnútrozemské "more", nakoľko na horizonte nevidno žiadnu pevninu.

 

Naše najbližšie a zároveň najteplejšie jazero však pomaly stráca svoj pôvodný objem vody. Obyvatelia žijúci na brehoch, ktorí vďaka jazeru ekonomicky nezaostávajú za zbytkom krajiny (naopak, vďaka turizmu a rybolovu si žijú lepšie než poisťováci) sa obávajú, že Balaton postihne osud Aralského Jazera, ktoré už takmer úplne vyschlo. (Vygooglite si to, v živote nedostanete všetko pod nos!)

Dobre, Balaton stále nieje taký veľký ako Bajkalské jazero... ale nemôžeme ho predsa porovnávať s Bajkalom.

 

Pre neznalých, Bajkal je najväčšie jazero na svete a leží v Rusku, len kúsok od Mongolska. Áno, presne tak, v Ázií! Zaujímavosťou je, že v Bajkalskom jazere je sústredená až 1/5 zásob povrchovej pitnej vody na svete a jazero má dĺžku až neuveriteľných 636 kilometrov! Viete si to predstaviť?

 

Okej, stačilo rozkoše, na záver už len toľko, že Balaton je skutočne more, teda aspoň keď dobre zafúka. Na jeho hladine sa totiž tvoria väčšie vlny, než som zažil na Rhodose. Presvedčím Vás nasledujúcim videom!

 

zdroj: wiki, YT