Po tak dlhej ceste (aspoň pre nás zo západu) nestrácajme čas a poďme rovno k veci!

ČO navštíviť vo Vranove?

Začnime Bazilikou Narodenia Panny Márie, ktorá poteší oko aj dušu nejedného milovníka sakrálnych pamiatok. Tento kostol je najcennejšou historickou pamiatkou v meste. Bol postavený v roku 1580. Dňa 3. septembra 2008 bol povýšený do stavu BAZILIKA MINOR. Z hľadiska architektonického vývoja predstavuje typ neskorogotickej monumentálnej sakrálnej stavby. Dnešná jednotná baroková výzdoba interiéru pochádza z prvej polovice 18. storočia. Časť interiéru zdobia fresky významného českého barokového maliara J. L. Krackera.

Bývalý kláštor pavlínov je dnes sídlom r. k. farského úradu a stojí na mieste bývalého františkánskeho kláštora z 15. storočia. Už od roku 1672 vo Vranove začali pôsobiť otcovia rádu pavlínov!

Často navštevované je aj barokové súsošie sv. Jána Nepomuckého a Panny Márie s Ježiškom. Súsošie sa nachádza v rímskokatolíckom kostole sv. Františka z Assisi. Predstavuje typickú barokovú exteriérovú plastiku vysokej umeleckej hodnoty. Pochádza z r. 1770 a časovo i slohovo korešponduje s barokovými [pravami kláštora pavlínov.

A aby ste vedeli, aj praví východniari chodia do kina! A to do kina Mladosť, ktoré poteší programom nejedného náročného diváka.

Poriadne sa pozrite sem, na stránku Mestského domu kultúry Vranov nad Topľou, kde nájdete aktuálne akcie a podujatia, a hlavne plagát všetkých letných projekcií organizovaných mestom! Nenechajte si ujsť ani festivaly či dni mesta, ... vo Vranove to proste žije!

 

zdroj: vranov.sk, wiki