Vedci sa pri tomto experimente zaoberali štúdiom viditeľných zvukových vibrácií, pričom k experimentu zvolili práve dobre známy song Hideaway. Ak tento song poznáte a možno patrí aj medzi Vaše obľúbené, tak práve v tomto článku ho budete môcť doslova vidieť. Respektíve vidieť obrazce, ktoré sa vďaka zvukovým vlnám tejto pesničky vytvorili napríklad zo zrniek piesku. 

Vedci použili Cymatics effect - vizuálna reprezentácia zvuku - a zvukové vlny vytvorili zo zrniek piesku tzv Chladniho obrazce, ktoré vznikajú na tenkej vibrujúcej platni (najlepšie z kovu), ktorá je posiata jemným pieskom, alebo podobným materiálom.

Pojem tzv. Cymatics effect začal používať v roku 1680 Robert Hooke. Tento pojem resp. táto štúdia odkazuje na skúmanie "viditeľného zvuku" či už vďaka membránam alebo doskám s jemným pieskom či iným materiálom. 

V tomto experimente vedci spolupracovali so spoločnosťou SONY, ktorej reproduktory boli použité - konkrétne Sony MHC - V7D. 

V Petriho miske naplnenej vodkou a umiestnenej v sub-wooferi sa vytvárajú sústredené kruhy pohybujúce sa v rytme skladby. 

 

Sila a vplyv zvukových vĺn songu Hideaway bol zaznamenaný a vizualizovaný aj na Chladniho platniach s pieskom. Táto platnička s pieskom je pripojená k reproduktoru a vďaka obrazcom, ktoré sa zo zrniek piesku vytvárajú, môžeme jasne vidieť jednotlivé rezonancie. 

Okrem piesku a vodky bola použitá aj magnetická kvapalina s názvom ferrofluid, ktorej elektromagnety sa zosynchronizovali podľa rytmov Hideaway, rytmicky sa zdeformovali do abstraktných hrotov a vytvorili zaujímavé vzory. 

Táto elektromagnetická tekutina obsahuje miniatúrne čiatkočky, ktoré sú menšie ako 10nm v priemere. Ferrofluid je vedecky vyvinutá kvapalina, ktorá je jedinečná v tom, že sa stáva magnetická v magnetickom poli a reaguje na magnetické prostredie.

Na záver kvôli preukázaniu akustického tlaku reproduktora boli do neho vliate tri farby. Výsledok bol naozaj veľmi efektný. 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: wiki, dailymail