#1: V úrovni Vašej tváre plynie čas rýchlejšie ako v úrovni nôh (ak stojíte vzpriamene). Einsteinova teória relativity totiž tvrdí, že čím sme bližšie k jadru Zeme, tým čas plynie pomalšie. A je aj dokázané, že na vrchole Mount Everestu je každoročne o 15 mikrosekúnd menej ako na úrovni hladiny mora. 

#2: Sekunda nie je tak celkom to, čo si myslíte, že je. Vedecky totiž nie je definovaná ako 1/60 minúty, ale ako "čas rovnajúci sa 9,192,631,770 periódam žiarenia, ktoré zodpovedajú prechodu medzi dvoma hladinami veľmi jemnej štruktúry základného stavu atómu cézia 133". 

#3: V čase, keď na Zemi žili ešte dinosaury bolo podľa výpočtov 370 dní v roku. Zemská rotácia je totiž čím ďalej tým viac pomalšia, pretože mesačná gravitácia pôsobí ako brzda. Preto sú dni stále dlhšie - asi o 1,7 milisekundy za storočie. 

#4: Na planéte Merkúr trvá náš jeden deň dva roky. 

#5: Vo fyzike neexistuje niečo ako "teraz". Priestor a čas sú tekutina, ktoré podliehajú gravitácii a rýchlosti. Podľa Einsteina: "Pre nás fyzikov je rozdiel medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou len ilúzia, ale vytrvalá.".

#6: Vzhľadom k tomu, že kým sa k nám dostane svetlo, čo trvá nejaký čas, všetko, čo vidíme, je prakticky z minulosti. Slnko, na ktoré sa pozeráte, je teda Slnko spred 8 minút a 20 sekúnd. A napríklad svetlo z našej ďalšej najbližšej hviezdy - Proxima Centauri, je staré 4 roky. 

#7: Najstarší známy doteraz objavený objekt vo vesmíre je galaxia s názvom z8_GND_5296. Je stará 13,1 biliónov rokov a teda "iba" o 700 miliónov rokov mladšia ako vesmír. (Samozrejme podľa doterajších zistených odhadov.)

#8: Najstarší známy objekt nájdený na Zemi je 4,4 miliardy rokov starý krištáľ (zirkón), ktorý sa našiel v Jack Hills v západnej Austrálii. Je teda o 160 miliónov rokov mladší ako samotná Zem.

#9: Neurovedci zistili, že všetci vlastne žijeme 80 milisekúnd v minulosti. Ľudský mozog totiž nevníma udalosti hneď bezprostredne ako sa dejú. Ide tu aj o zložitejšiu synchronizáciu svetla, zvukov či zrakových vnemov. A preto ak táto synchronizácia občas "zahapruje" máme pocit déja vu. 

 

 

 

 

 

Zdroje: buzzfeedmashable