Nedávno som sa tak zapozeral na svoj S*msung Galaxy S3, Ošúchané tlačidlo, jemná prasklina cez displej, ktorá je viditeľná len vtedy, keď je displej vypnutý a iné viditeľné známky častého používania dokazujú, že tie najlepšie dni má už za sebou. Predsa, dva a pol roka pre mobil je ako 80 pre človeka. Stále má však svoje klady, kvôli ktorým si ho rád nechám ešte rovnako dlhú dobu, pokiaľ sa sám nerozhodne vypovedať službu. Ako však takýto mobil udržať v dobrej kondícií?

V prvom rade si treba dávať pozor na nainštalované aplikácie a hry. Naozaj potrebuješ 70 záchodových klikačiek a zabíjačov nudy? Aj tak nakoniec spustíš len A*gry Birds.

Čo tak sa občas pozrieť, či na pozadí nebeží nejaká aplikácia, ktorá žerie 60% RAM? Netreba na to žiadne ďalšie aplikácie. V každom zariadení na to slúźi hlavné tlačidlo "domov", ktoré stačí podržať a povypínať zbytočnosti. Kopu aplikácií vypínaš práve týmto tlačidlom, čo znamená že ich len minimalizuješ.

Treba si vybrať optimálny webový prehliadač. Nebudem hovoriť, ktorý je najlepší. Na každom zariadení je rýchlejší iný. Len si vybrať ten správny a naučiť sa ho používať.

Dosť veľká pomoc plynie aj z nastavení telefónu. Či už nastavenie výkonu procesora, zapnuté rôzne režimy šetrenia batérie, či vypínanie BlueTooth a WIFIny pomôže zvýšiť výkon a predĺžiť životnosť batérie aj o niekoľko dní.

ROOT. Toto je pre pokročilejších používateľov. Konkrétne vo svojom zariadení som mal predinštalovaných nespočet aplikácií a služieb od výrobcu či operátora, ktoré sa štandartne nedajú odinštalovať. Pokiaľ Ťa nedesí zrušenie záruky, môžeš mobil rootnuť, hodiť si tam prípadne jednoduchší softvér, no najmä vyhádzať z neho nepotrebné appky typu "Super Games, Games App, Apps download, Game Hub, Games inside, ..." ´Pokiaľ chceš zistiť niečo o roote, použi google alebo navštív toto fórum.

Podobných rád je nespočet. Treba však najmä poznať svoje zariadenie a vedieť ho správne používať. Zariadenia nám majú pomáhať a nie nás deptať. Tak do toho!