EPILEPSIA
Epilepsia je nepríjemné neurologické ochorenie charakterizované opakovanými záchvatmi. Existuje široká paleta príčin: nádory, úrazy mozgu, metabolické a vývojové poruchy a pod. Aj epileptické záchvaty majú rôznu formu od veľkých záchvatov s kŕčmi a bezvedomím, pomočením a pohryznutím jazyka až po veľmi nenápadné formy, ktoré sa prejavujú len krátkou stratou vnímania okolia.

Vincent van Gogh
Slávny maliar, ktorý trpel epileptickými záchvatmi, ale aj klinickou depresiou. Svoje smútočné rozlady zapíjal absinthom. Spáchal samovraždu v roku 1890.

Isaac Newton
Úspešný vedec, ktorý objavil gravitačný zákon pomocou padajúceho jablka zo stromu, sa zapísal do učebníc fyziky. Život mu znepríjemňovala epilepsia
.

Neil Young

Je hudobník a je tiež hovorcom pre environmentálne otázky. Neil bol označený za najlepšieho gitaristu svojho času. V mladosti sa mu rozviedli rodičia a to spôsobilo jeho zdravotné problémy. Okrem epilepsie, trpel aj cukrovkou.

Agatha Christie

Je známa anglická spisovateľka detektívnych príbehov. Písala aj pod menom Mary Westmacott, ale najviac si ju pamätáme pre jej 80 detektívok, ktoré zaznamenali úspech a obľube sa tešia aj dnes. Spisovateľka trpela aj dyslexiou. Kto by to bol o nej povedal!

 
DYSLEXIA
Je biologicky podmienená porucha, ktorá sa prejavuje neschopnosťou čítať, alebo veľmi ťažkopádnym čítaním. Trpí ňou hlavne mladšia vrstva populácie. Dyslexia je špecifická porucha prejavujúca sa neschopnosťou naučiť sa čítať, napriek tomu, že sa dieťaťu dostáva bežného výučbového vedenia, má primeranú inteligenciu

Albert Einstein
Geniálny Einstein mal problémy s medziľudskými vzťahmi. Napriek tomu, že bol inteligentný, mal problémy s učením a pamäťou.

CHER

Kvôli problémom s dyslexiou, sa speváčka rozhodla ukončiť predčasne školu a odišla do Los Angeles na hodiny spevu. Jej život zmenilo stretnutie so Sonnym Bonom, ktorý bol v tom čase veľmi úspešným v šoubiznise. Spravili spolu niekoľko piesní.

Leonardo da Vinci

Bol vedec, matematik, inžinier, vynálezca, maliar, sochár, architekt, botanik, hudobník a spisovateľ. Snáď sme už na žiadne povolanie tohto významného muža nezabudli. Život mu komplikovala dyslexia.


SLÁVNE OSOBNOSTI NA VOZÍČKOCH
Už ste si niekedy predstavovali aké by to bolo byť na vozíčku? Neschopní hýbať nohami a byť odkázaní na pomoc druhých. Aj takáto rana od osudu môže postihnúť celebrity.

Christopher Reeve
Americký herec, režisér, producent a scénarista. Najviac si ho pamätáme ako Supermana zo 70-tych rokov. Zostal ochrnutý po nehode počas jazdeckej súťaže. Na vozíčku zostal do konca života. Zomrel na infarkt, keď mal 52 rokov v roku 2004.

Franklin Delano Roosevelt

Bol v poradí 32. prezidentom USA. V auguste 1921, keď dovolenkoval na Campobello Islande, prekonal chorobu, ktorá mu spôsobila ochrnutie od pása dole. Roosevelt sa nedokázal zmieriť so svojim osudom a absolvoval veľké množstvo terapií. Na verejnosti používal protézy, ale v súkromí sedel na vozíčku. Veľmi dbal na to, aby ho tak verejnosť nikdy nevidela.


PORUCHY NÁLAD
Dva hlavné typy porúch nálad sú depresia (unipolárna porucha) a mániodepresia (bipolárna porucha). Depresia je dlhodobý stav bezmocnosti, pesimizmu, apatie, beznádeje. Vyskytujú sa poruchy stravovania, poruchy spánku a koncentrácie. Najťažšia fáza depresie redukuje u pacientov aj tie najbanálnejšie činnosti. Manická porucha nálady je opakom depresie, kedy pacient je nadmieru vitálny, tvorivý a svet je pre neho gombička. Po manickej fáze zväčša nastáva fáza depresie, preto sa tejto chorobe hovorí bipolárna porucha alebo mániodepresia.

 Harrison Ford

Je známy vďaka účinkovaniu v sérii filmov Hviezdne vojny. Poznámeho aj ako postavu z Indiana Jonesa. V mladosti trpel depresiou, ktorá mu prinášala problémy so spánkom. Mal potrebu spať dlhé hodiny, preto často zaspal do školy a mal problém so štúdiom.

Abraham Lincoln

 
Šiesty prezident Spojených štátov amerických podľa záznamov z vtedajšej doby trpel melancholickými stavmi. V dnešnej dobe považujeme melanchóliu za určitú formu depresie.

Boris Jelcin

Významný politik trpel depresiami, ktoré zapíjal alkoholom. Tieto problémy spôsobovali pravidelné výpadky jeho pracovných povinností, keď bol prezidentom Ruska. Raz sa tak opil, že zaspal dôležitú schôdzku so zahraničným ministrom z Nového Zélandu.

Brooke Shields

Je slávna, má spokojné manželstvo, ale narodenie bábätka, na ktoré sa teší každá matka, jej prinieslo popôrodné depresie. Ženy s popôrodnou depresiou majú samovražedné tendencie a cítia prázdnotu. Hanbia sa, že sa nedokážu postarať o svoje vlastné dieťa, pretože zažívajú obrovskú bolesť.


SLÁVNI ASTMATICI
Astma alebo záduch sa yskytuje sa v záchvatoch spravidla intenzívnej dychovej nedostatočnosti, ktorá môže mať rôzne príčiny.

Ludwig von Beethoven

Nemecký skladateľ a pianista vo svojich 26 rokoch stratil sluch. Okrem problémov s ušami, ho trápila aj astma.

 Alice Cooper

Rockový spevák, skladateľ a hudobník, ktorého pravé zmeno znie Vincent Furnier. V roku 1974 si zmenil meno na Alice Cooper a odštartoval tak svoju úspešnú sólovú dráhu. Už ako dieťa bol veľmi náchylný na ochorenia.

John Fitzgerald Kennedy

Prezident Spojených štátov amerických neúradoval na svojom poste príliš dlho. Bol zastrelený 22. novembra v roku 1963 v Dallase, v štáte Texas. Trápili ho viaceré choroby, vrátane astmy.

zdroj foto:
http://www.deism.com
http://www.cinemablend.com
http://oneclickwatch.ws
http://www.anglotopia.net
http://www.en.wikipedia.org

zdroje info:
wikipedia
http://www.disabled-world.com/health/neurology/autism/famous-autistic.php#sthash.XvRg2qLV.dpuf

 

 

 

A mood disorder is a condition whereby the prevailing emotional mood is distorted or inappropriate to the circumstances.

The two major types of mood disorders are depression or unipolar depression and bipolar disorder.

Bipolar I Disorder is a mood disorder that is characterized by at least one Manic or Mixed episode. There may be episodes of Hypomania or Major Depression as well. It is a sub-diagnosis of bipolar disorder, and conforms to the classic concept of manic-depressive illness.

- See more at: http://www.disabled-world.com/artman/publish/mooddisorders-famous.shtml#sthash.5dYFBeXR.dpuf

A mood disorder is a condition whereby the prevailing emotional mood is distorted or inappropriate to the circumstances.

The two major types of mood disorders are depression or unipolar depression and bipolar disorder.

Bipolar I Disorder is a mood disorder that is characterized by at least one Manic or Mixed episode. There may be episodes of Hypomania or Major Depression as well. It is a sub-diagnosis of bipolar disorder, and conforms to the classic concept of manic-depressive illness.

- See more at: http://www.disabled-world.com/artman/publish/mooddisorders-famous.shtml#sthash.5dYFBeXR.dpuf