Malacky sa nachádzajú v Bratislavskom kraji v juhozápadnej časti Slovenska. Sú srdcom Dolného Záhoria, regiónu medzi riekou Moravou a Malými Karpatmi, ktorý ponúka na malom území nesmiernu rozmanitosť.

Návštevník v tomto mestečku, ktoré má niečo cez 17 tisíc obyvateľov a v erbe divú sviňu, nájde niekoľko historických pamiatok a tiež jedinečné pútnické miesto - Sväté schody. Prejsť sa tu môžete Zámockým parkom, v ktorom sa nachádza Pálffyho kaštieľ (na titulnej fotke). Okrem kaštieľa sa oplatí ísť si pozrieť synagógu z 19. storočia, ktorá je jednou z dominant centra mesta, ale napríklad aj kostoly - kostol Najsvätejšej trojice zo 17. storočia a kostol Nepoškvrnenej Panny Márie tiež zo 17. storočia, v ktorom boli nedávno sprístupnené krypty. V kryptách sa pripravte na chladivý dych záhrobia a tichú spoločnosť asi dvoch stoviek mŕtvych.

Malacky sa nemusia hanbiť ani za svoju okolitú prírodu, ktorá ponúka voňavé borovicové lesy plné húb, rieku Moravu s bohatým ekosystémom a spletitou históriou, piesočné duny i prírodné jazerá, Malé Karpaty plné hradov a zrúcanín, jaskýň, bývalých banských štôlní a predovšetkým turistických a cyklistických chodníčkov.

V meste samozrejme nechýba kultúra, ktorej hlavným strediskom je Mestské centrum kultúry, kde sa nachádza knižnica, múzeum, galéria, učebne, tanečná miestnosť či sídlo mestského ochotníckeho divadla Divadlo na hambálku. 

O kultúrne podujatia tu nie je núdza počas celého roka. Mesto i rôzne organizácie tu usporadúvajú výstavy, koncerty aj iné podujatia. Medzi najznámejšie patrí napríklad Malacká hudobná jar, Prvomájové Malacky či Kultúrne leto, ktoré sa tu koná počas celý dvoch mesiacov júl - august pod holým nebom v Zámockom parku a na terase Kultúrního Domečku. Svoju tradíciu si tu už našiel aj Poľovnícky deň a na jeseň Jablkové hodovanie

Mesto Malacky myslí aj na svojich športovcov. Každý aktívny, ale aj pasívny športovec si môže z pestrej ponuky niečo vybrať. Zo športových podujatí patria medzi najznámejšie hádzanársky Turnaj generácií, boxerský Memoriál Aliho Reisenauera, cyklomaratón Memoriál Petra Patscha, Beh oslobodenia a Malacká desiatka.

Ako vidíme, aj ponuka tohto mestečka a ďalšieho kúta našej krajiny je tiež veľmi bohatá. Preto neseďme doma a objavujme Kultúru na Slovensku! :)