Vedeli ste, že svetový deň manželstva každoročne pripadá na druhú februárovú nedeľu? No a keďže je v takej tesnej blízkosti sviatku zaľúbených, práve Valentín ho akosi zatieňuje a utláča do úzadia.

Svetový deň manželstva patrí k pomerne novým – vznikol totižto až v roku 1981 v Baton Rouge. Bola to akási reakcia párov a verejných predstaviteľov, ktorí mali snahu prezentovať Deň sv. Valentína ako niečo viac, než len sviatok zaľúbených – verili totižto v silu a veľký význam manželstva. Myšlienka sa stretla s úspechom a postupne sa začala šíriť do jednotlivých krajín. Dokonca pápež Ján Pavol II. udelil v roku 1993 svoje apoštolské požehnanie na Svetový deň manželstva. Od tej doby sa tento sviatok ešte viac rozšíril a jeho význam rastie najmä pre silne veriace krajiny.

 

 

Hlavným poslaním dňa manželstva je ctiť muža a ženu ako základ rodiny a ako základné jednotky spoločnosti. Snaží sa poukázať na krásu manželstva, na vernosť, obete a radosti života. Hlása, že manželstvo, hoci sa zdá ako niečo jednoduché, na druhej strane je veľkou výzvou.

 

Symbolom Svetového dňa manželstva je pár – muž a žena, ktorí sú vyobrazení ako sviečky, čo nám ma pripomenúť že láska v manželstve pomáha rozjasniť svet a spraviť z neho lepšie miesto pre život. Pár je v symbole spojený srdcom, čo má vyjadrovať, že láska je sila, ktorá podporuje jednotu a vytvára schopnosť dať život, a inšpirovať k láske ostatných.

 

Množstvo párov vo svete si práve v tento deň obnoví svoje manželské sľuby, nájdu si čas len na seba, prípadne sa obdarujú niečím milým. Práve február je totižto mesiacom romantiky a lásky – tak možno o čosi viac ako inokedy, buďme k sebe milší, vyjadrime si naše pocity, porozprávajme sa. Nech naša polovička vidí, cíti a počuje to, ako ju ľúbime.

A hoci čím ďalej, tým viac klesá počet novouzatvorených manželstiev, rastie počet rozvodov a ľuďom stačí žiť v partnerskom živote “bez nutnosti papiera“, nehanbime sa za status – byť manželom/manželkou. Dokážme, že manželstvo má aj dnes veľký zmysel! Veď máme to šťastie, že si partnera môžeme dobrovoľne vybrať a nebol nám, takpovediac, pridelený ešte skôr, než sme sa narodili.

 

Vážme si ľudí, ktorí si dokázali povedať svoje áno, a ktorí vedia byť spolu v dobrom aj v zlom. Potešme svojich manželov / manželky – prejavme im vďaku, povedzme im ako ich ľúbime a ako nám na nich záleží. Skúsme svoju drahú polovičku prekvapiť. A snažme sa, nech to nie je len o jednom dni v roku, ale o neustálom prejavovaní si lásky. Veď život s tým druhým má tak veľký zmysel!

 

 

"Ak má byť manželstvo vydarené, treba sa zamilovať veľa ráz, ale vždy do tej istej osoby."

John Goodman