Pivečko, vínečko, vodečka, rumíček alebo domáce? Každý má samozrejme iné chute, inú toleranciu, iný nástup stavu opitosti, no každý z nás si občas vypije. Sme národ, ktorý to má zakódovaný v genetickej špirále DNA už od čias Homo Habilis. Nie nadarmo sa Slováci umiestňujú na popredných priečkach svetových tabuliek o spotrebe litrov alkoholu na obyvateľa za jeden rok. Prečo to tak je? Kto môže piť a kto by asi radšej nemal?

Študent - ten má proste dovolené... aj keď, všetko má svoje hranice. Pokial je študent vyliaty každú stredu a každý piatok, môžeme ho považovať za normálneho. Pokiaľ si so spolubývajúcim každý večer otvoria vínko alebo skočia na pivo, stále je to v pohode, lebo je to študent. Pokiaľ sa budí v parku pod lavičkou a nechodí na prednášky, nikto ho neoznačí ako alkoholika. lebo je to ŠTUDENT. A tí predsa môžu všetko.

Mladý a pracujúci - tu už podmienky niesú až také priaznivé pre alko-chutové poháriky. Pokiaľ si dá s kamošmi v piatok pivko, je to v najlepšom poriadku, avšak borovička po šichte hovorí sama za seba. Resp. ani nemusí, to už aj barmanka prevracia oči. ,,Zas je tu?" ... Najhorší prípad je ísť v nedeľu ráno na štamprlík, to proste nie. Vtedy už to môžeme označiť ako vážny problém!

Otec/matka dvoch detí - jediné prípustné mnoźstvo alkoholu je pohár vína alebo šampanského, a aj to len v prípade svadby, silvestra, alebo 5 rokov zabudnutej rodiny, ktorá si zrovna túto sobotu zmyslela prísť na návštevu. A to žena chcela prať a ja som si chcel umyť auto. Nevadí. Skrátka alkohol je v tomto prípade odpísaný. Za žiadnu cenu neberte svoje dieťa do reštaurácie/krčmy, kde je húpačka a pieskovisko. To že ho tam posadíte a kúpite mu krabičkový džúsik, zatiaľ čo vy si vychutnávate pivečko a fajčíte jednu od druhej Vás postaví do očí ostatných ľudí veľmi hlboko. Jednu takú krčmu poznám, takmer každý deň tam človek nájde takéhoto "rodiča roka".

Dedko/ujo/strýko - špeciálny prípad amnestie. Tieto osoby proste piť môžu, pokiaľ sami niesú napríklad rodičom dvoch malých detí. Dedko či ujo si proste môžu dať pri robote na záhrade kalíšek a každý večer skočiť na pivko. Tak sa to traduje a tak to proste bude. Amnestia sa týka aj návštevy u daného uja či dedka. Pokiaľ prídete k dedkovi, tak môźete piť. Ideálne na terase za domom, alebo v garáži pri opravovaní rozvodov na aute.

Slobodný štyridsiatnik - proste nie. V tomto prípade by som alkohol úplne zakázal. Väčšinou je alkohol príčinou toho, že je stále slobodný. Namiesto borovičky si treba kúpiť čisté ponožky a potom moźno nájdeš ženu/muźa, ktorý/á s tebou pôjde na pohárik vínka.

Samozrejme, v každom prípade, určite, bez diskusie pite z rozumom, len od 18 rokov, tak ako nám to tvrdia reklamy v televízoroch. Je ľahké si dať dnes poobede pivko, no je aj také ľahké si ho nedať? ;)