Prokrastinácia. Relatívne nový termín, na ktorý sa odvolávajú všetci moji spolužiaci a známi, ktorí sa nedonútia spraviť potrebnú vec alebo povinnosť predtým, než termín začne horieť. Prvé roky na škole som to poznal aj ja. Ak som mal spraviť 30 stranovú seminárku, skôr ma bavilo umývať okná, riad, dlážky, vysávať celý byt, prať, vešať prádlo, skladať ho do skrine, venčiť psa, upratovať si zloźky v počítači a pretriediť si 20 ročnú zbierku CD-čiek. Naozaj, ak má človek spraviť niečo čo ho nebaví, bude radšej robiť tisíc iných zbytočných či užitočných vecí, ktoré ho za normálnych okolností tiež nebavia. A presne TOTO sme si nazvali "prokrastinácia". Všetci sa na to radi vyhovárame a smejeme sa z toho, ale existuje to vôbec? Myslím, že naozaj nie. Sme len leniví. Po vlastných skúsenostiach preto prinášam pár rád aj ostatným, ak osa prokrastinácií vyhnúť a byť opäť produktívny.

1) Nestrácaj čas - Máš hodinku času? Nehľadaj po celom nete viral videá. Proste napíš kúsok z diplomovky alebo sa uč. Netrieď poznámky na učenie a neupratuj materiály k diplomovke!

2) Nestrácaj čas vol. 2 - Máš celý deň relatívne voľný a len jednu menšiu povinnosť? Sprav ju hneď ráno, zaberie ti to možno pol hodinku, vďaka ktorej už celý deň nebudeš musieť na nič myslieť.

3) Plánuj - máš doma pero a papier? Skvelé, tak ho aspoň raz v živote použi. Napíš si v bodoch, čo všetko musíš vybaviť a postupne to škrtaj, uvidíš ak oto dobre pôjde, keď Ti z tho papiera začnú miznúť položky jedna po druhej.

4) Pripravuj - ak máš NAOZAJ dosť času, priprav sa na prácu. Nejaký americký prezident (nechce sa mi googliť) povedaľ niečo v tom zmysle, že ak by mu dali hodinu na to aby s tupým nožom upiloval strom, strávil by 90% času brúsením noža. Uprac si tú izbu, vytrieď si veci, sprav si viac životného priestoru, vyvetraj. Tam kde pracuješ sa musíš cítiť dobre, pohodlne a musí sa ti to tam páčiť.

5) Nerozptyluj sa - kedysi som si pri práci púšťal filmy, seriály, hudbu... Ano je to skvelé, človek po piatich hodinách zistí, že má za sebou štyri série Big Bangu, Červeného Trpaslíka, Griffinovcov alebo Game of Thrones a z práce je hotový jeden veľký exkrement. Tieto veci proste rozptylujú, tak to nejde.

6) Najedz sa a nevymýšľaj - vždy keď som prokrastinoval, tak za ten čas čo som mal pracovať som si šiel 12 krát do kuchyne pre niečo na jedenie, spravi lsom si tri kávy/čaje, 8 krát som si zapálil, samozrejme že som po sebe umyl riad atď. Toto nejde, nažer sa poriadne, tanier hoď do drezu, on naozaj neutečie, zapál si cigu a makaj pracovať.

7) Oddychuj - hodinka denne na pive s kamošmi, na bajku alebo neviem kde (každý podľa svojho gusta) nikoho nezabije! Dodá to potrebnú energiu k učeniu/práci.

8) Nájdi si ideálny čas - mne sa najlepšie pracuje v noci, pretože všetci spia, nikto nieje na FB a už ma naozaj nič nerozptyľuje!

9) Nevyhováraj sa a pracuj - k tomu nie je čo dodať :)

 

Skúste to, naozaj mi to pomohlo. Kiež by som si to takto uvedomil o pár rokov skôr :)