Štvrtá séria s názvom "Freak show" nás zaviedla na prehliadku príšer, ktorá bola inšpirovaná skutočnými osobnosťami. Nielenže v tejto sérii účinkovali herci s naozajstným telesným postihnutím, ale niektoré postavy boli inšpirované osobami, ktoré žili v minulosti. Napríklad Edwardom Mordake-om, mužom s dvoma tvárami, ktorý žil v 19. storočí.

Edward Mordake, ktorý žil v 19.storočí spolu so svojou druhou tvárou. Tá sa mohla usmievať, plakať a vraj mu hlavne v noci našepkávala rôzne veci... Vo svojich 23 rokoch spáchal kvôli tomu samovraždu.

 

Edward Modrake z American Horror Story, kde si zahral postavu "z druhej strany rieky".

 

Čo vieme o piatej sérii je zatiaľ len to, že by mala mať 13 častí a premiéru v októbri 2015. Fanúšikov však zaujíma viac a preto scenárista Ryan Murphy už vo viacerých rozhovoroch prezradil, že indície týkajúce sa piatej série sú roztrúsené v niekoľkých epizódach "Freak show". V rozhovore s Entertainment Weekly hovorí o jednom z hlavných kľúčov pre piatu sériu. Je to pohárik s kávou a nakresleným cylindrom, ktorý policajt podáva Maggie (Ema Roberts). Podľa scenáristu je to síce tajomná stopa, ale mala by osvetľovať niečo, čo budeme mať veľmi radi.

 

Scenárista hovoril o poháriku s cylindrom, ktorý sa objavil vo štvrtej epizóde "Freak show". Vášniví fanúšikovia teda začali pátrať a pohárik s cylindrom objavili aj v epizóde 2, kde ho drží asistent v miestnom hračkárstve.

 

Ďalší krát sa nám klobúk objavil v scéne s reštauráciou, kam Jimmy zobral príšerky na obed. Cylinder možno vidieť na prednej stránke reštauračného menu. A tiež nezabudnime aj na to, že Edward Mordrake nosil takýto istý cylinder vo "Freak show".

 

Vďaka tomuto vodítku pre ďalšiu sériu American Horror Story vznikli rôzne teórie. Jedna z najpresvedčivejších hovorí o tom, že cylinder by mal znamenať operáciu "Top Hat", ku ktorej došlo v Alabame v roku 1953. Boli to tzv. "miestne terénne cvičenia" a prebiehali pod záštitou armády Spojených štátov a chemického vojska. Boli tu využití členovia chemického vojska na testovanie biologických a chemických metód pri boji. Napríklad boli úmyselne vystavovaní kontaminácii a potom bola testovaná možná dekontaminácia. Avšak tento experiment ako aj jeho metódy neboli nikdy predložené na schválenie.

 

Ak by teda "Top Hat" malo súvisieť s piatou sériou AHS, pôjde v nej teoreticky o experimenty na ľuďoch, vládne konšpirácie a tiež to nevylučuje tému mimozemšťanov, ktorá je tiež horúca medzi fanúšikmi. Myšlienka s nukleárnymi testami a kontamináciou bola podporená aj atómovým mrakom, ktorý sa mal objaviť za Jimmym a všimli si toho diváci seriálu. A na druhú stranu teóriu s mimozemšťanmi podporuje napríklad aj postava Pepper, ktorá bola v druhej sérii nimi unesená. A podľa scenáristu sú všetky série mierne prepojené. Ale okrem toho sa vyjadril o všetkých nedočkavých teóriách a dohadoch fanúšikov ako o chybných. Takže nám nezostáva asi nič iné, len si počkať, tešiť sa a nešpekulovať.

Elsa Mars (Freak show) - "Mars", ako ďalšie možné spojenie s mimozemskou tématikou pre ďalšiu sériu

Jimmy a Maggie

Freak show, vstúpte

Pepper spolu s najmenšou ženou sveta Ma Petite

 

 

zdroje: http://www.huffingtonpost.com/2014/11/04/american-horror-story-season-5_n_6096760.html, http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Top_Hat