PONURÉ MESTO
Kurt Donald Cobain prišiel na svet 20. februára 1967 v americkom mestečku Aberdeen v štáte Washington. V biografii Come As You Are spomína na svoje rodisko ako na depresívne a ponuré miesto. Speváka takmer po celý život sprevádzala depresia, neskôr aj chronická bronchitída. Skoliózu chrbtice pravdepodobne spôsobovala jeho ľavorukosť, ale hlavne hra na gitare v stoji za mikrofónom.

ŽIVOTNÝ ZLOM
Najviac začal trpieť rozvodom rodičov, keď mal osem rokov. V škole bol outsiderom, čo sa výrazne podpísalo na rozvoji jeho osobnosti. Keď bol dieťa, prejavovala sa u neho hyperaktivita, ktorú tlmil Ritalínom. Prejavoval svoje muzikálne schopnosti už v ranom veku. K jeho hudobnému talentu sa pridalo aj maľovanie. Rád písal básne. Počas dospievania, keď sa ocitol na ulici, chodieval do miestnej knižnice čítať a písať poéziu. Pomerne skoro začal experimentovať s rôznymi drogami, čo mu poznačilo život až do jeho smrti. Predpokladá sa, že v čase samovraždy bol pod vplyvom heroínu, na ktorom bol závislý niekoľko rokov.


Najväčší hit Smells Like Teen Spirit pozná každý. Niektorí ich kritizovali, že skladba sa nápadne podobá na tvorbu Pixies.

ZROD NIRVANY
Cobain založil kapelu s Kristom Novoselicom v Aberdeene v roku 1985. Debutovali s albumom Bleach, ktorý vyšiel koncom 80-tych rokov. Komerčný úspech nasledoval až s druhým albumom Nevermind. Z neho je najznámejší hit Smells Like Teen Spirit. Spevák sa inšpiroval názvom od svojej vtedajšej priateľky Kathleen Hanna, ktorá nastriekala na stenu nápis: „Kurt vonia duchom mladosti.“ Spevák bol dlhší čas v tom, že Kathleen to myslela ako lichôtku na ich spoločný rozhovor, kde prezentoval svoje názory. Neskôr vyšlo najavo, že Kathleen „duchom mladosti“ myslela lacnú voňavku predávajúcu sa v tom čase v amerických štátoch.

Nirvana niekoľko krát menila zostavu. Vo hviezdnom triu účinkoval aj Dave Grohl (vpravo) na bubeníckej stoličke. Teraz je známy ako spevák a gitarista Foo Fighters.

HOVORCA GENERÁCIE
Kvôli masovému úspechu Nevermind, sa z Kurta stala veľmi známa osobnosť, ktorú fanúšikovia označovali ako „hovorcu mladej generácie.“ Introvertný Cobain sa s megapopularitou nikdy nezmieril a vôbec sa nesprával ako nafúkaný prominent. Protestom proti popularite boli rôzne excesy kapely, rebélia a šokujúce jednanie s ostatnými významnými osobnosťami. Nirvana si skrátka robila srandu zo svojho úspechu, ale Kurtovi nebolo všetko jedno...

OSUDOVÁ ŽENA
Kurt mal vo svojom živote pomerne málo žien. Osudovou sa mu stala frontwoman rebelantskej skupiny Hole – Courteney Love, s ktorou sa oženil na Havaji vo februári roku 1992. V tom čase už bola líderka Hole v druhom stave. Excentrická speváčka so svojim manželom tvorili skutočne divoký pár, ktorý nezabúdal navštevovať divoké večierky, vyvádzať a v neposlednom rade spotrebovať drogy. Preto nezriedka Kurta a Courteney označovali ako Sida a Nancy.
Frances Bean Cobain prišla na svet 18. augusta 1992. Cobainovci boli dcérou nadšení a niekoľko krát sa pokúšali od drog abstinovať, ale vždy to dopadlo neúspešne.Manželka Kurta Cobaina, bola v čase ich prvého spoločného stretnutia gitaristkou a speváčkou skupiny Hole.

LETMÝ NÁVRAT K UNDERGROUNDU
Album Incesticide, ktorý vyšiel po Neverminde, nedosiahol taký úspech a bol viac robený pre nekomerčné publikum. Kurt to tak urobil zámerne. Neutíchajúce davy fanúšikov, ale ani po tomto menšom „prešľape“ neutíchli. Cobaina trápila aj neznesiteľná bolesť žalúdka a lekárom sa nikdy presne nepodarilo zistiť, čo je jej príčinou. Zúfalý spevák už naplno lietal v heroínovej závislosti a pri bolestiach si návykovú látku pichal priamo do brucha. Nakoľko zhýralý život spotreboval veľa peňazí, bolo načase spraviť komerčnejší album.Skladba You Know You´re Right prvý krát vyšla až 8 rokov po smrti lídra Nirvany na albume najväčších hitov tejto legendy.

ZNÁSILNI MA
V roku 1993 vyšiel nový počin s názvom In Utero. Kontroverzná skladba Rape Me gitarovým riffom nápadne pripomínala neprekonateľný hit Smells Like Teen Spirit. Pieseň malá hlbšie posolstvo a zobrazovala krutú realitu médií, ktoré ani dnes vôbec nešetria celebrity. Rovnako to bolo aj v prípade Nirvany a najmä manželov Cobainovcov. Obľúbenú skladbu Heart-shaped Box frontman zložil, keď sa inšpiroval nepríjemným ochorením rakoviny.

UNPLUGGED A TRAGICKÝ KONIEC
Posledný album, ktorý Nirvana vydala spoločne ako kapela, obsahoval akustické coververzie známych hitov. Unplugged dosiahol úspech a šepkalo sa o tom, že to je to posledné čo kapela vyprodukuje. Nasledovalo turné po Európe, počas ktorého sa Kurtovi zapálilo hrdlo a musel sa liečiť. V marci 1994 bol hospitalizovaný v Ríme po predávkovaní liekmi. Neskôr sa zabarikádoval vo svojom záhradnom domčeku v Seattli, kde spáchal samovraždu. Stalo sa to 5. apríla. Tragická správa obletela celý svet a fanúšikovia smútili, dokonca až natoľko, že alarmujúco stúpol počet samovrážd u tínedžerov. Courteney Love bola hospitalizovaná dva dni po smrti manžela, pretože sa predávkovala drogami. Existujú rôzne špekulácie o smrti Kurta Cobaina a niektoré z nich priamo ukazujú na jeho manželku. Courteney sa nikdy netajila tým, že chcela zažiť so svojou kapelou Hole taký masový úspech ako jej manžel s Nirvanou. Nikdy sa jej to nepodarilo. Aj dnes je v očiach mnohých „pseudocelebritou“, ktorá sa bez ostychu priživovala na úspechu svojho partnera a dones čelí kritike niektorých, ktorí ju možno neprávom vinia zo smrti legendy, ktorá navždy ovplyvnila života desiatkam tisícom ľudí po celom svete.Piesne Nirvany boli podrobené niekoľkým coververziám.


Smells like teen spirit v podaní klaviristky a speváčky Tori Amos sa veľmi páčil aj Kurtovi Cobainovi.


zdroje foto:
htttp://www.music.server.sk http://www.rockol.com/uk/tag/Nirvana http://www.huffingtonpost.com/ava-dellaira/8-perfect-nirvana-songs-t_b_5126753.html