Mnohí umelci tvrdia, že by bez sna nemali žiadnu motiváciu, niekto snom prikladá obrovský význam a celý deň nad ním rozmýšla. Iní sú celkom radi, že si ich ani nepamätajú. Snaží sa nám sen niečo naznačiť, alebo prečo vlastne snívame? 

1. Nevidiaci ľudia tak isto snívajú, ide o to či o svoj zrak prišli počas života alebo nie. Ak v priebehu života, vidia rôzne obrazy a ak sa s touto poruchou už narodili snívajú sa im rovnako živé sny zamerané na ich ďalšie zmysly ako zvuky, emócie, vôňa.

2. Každú osobu vo sne sme už museli niekde vidieť, stačí okamih, jeden pohľad a zostáva v našej pamäti.

3. Až 90% svojho sna zabudneme po 10 minútach prebudenia.

4. Najčastejšou emóciou je úzkosť. Všeobecne, negatívne pocity prevládajú nad tými pozitívnymi a teda najčastejšie mávame nočné mory. 

5. Každá ľudská bytosť sníva. Tí, ktorí tvrdia že nie, si sen len nepamätajú.

6. Pôvodne až 12 percent pozorovaných ľudí snívalo iba v čiernej a bielej farbe. Štúdia z roku 1915 až 1950 tvrdila, že väčšina snov sú videné čiernobielo, ale výsledky sa začali meniť v roku 1960. Dôvodom môžu byť farebné obrazovky, postupné vysoké rozlíšenie. 

7. Ak snívate o nejakej konkrétnej veci, neznamená to, že konkrétny sen je o tom. Sny hovoria v hlboko symbolickom jazyku. Väčšinou má každá vec úplne inakší význam, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

8.  V priemere môžeme snívať jednu až dve hodiny za noc. Mozog nám dokáže upraviť vnímanie reálneho času a tak sa zdá, že trvajú dlhšie či kratšie. 

9. Zvieratám sa sníva tiež, mnohokrát si môžete všimnúť na svojom miláčikovi ako naťahuje labky ako by chcel niečo len tak chytiť. Pes spí zhruba 10 až 13 hodín denne. Mačka 10 až 15, žirafa iba 2.

10. Naša myseľ interpretuje vonkajšie podnety, takže naše zmysly sú neustále bombardované. Keď spíme, stávajú sa tieto podnety súčasťou našich snov. To znamená, že sa niekedy v snoch počujeme napríklad zvuky z reality.

11. 4000 rokov p.n.l spísali Egypťania snár.

12. Ľudia, ktorí majú nejakú psychickú poruchu, poruchu osobnosti nesnívajú. 

13. Malé dieťa o sebe nedokáže snívať pokiaľ nemá aspoň 3 roky.

14. Muži majú tendenciu snívať viac o mužoch. Okolo 70 percent z charakterov v mužskom sne sú iní muži. Na druhú stranu, ženský sen obsahuje takmer rovnaký počet mužov a žien. Až na to, že muži majú vo svojich snoch všeobecne viac agresívne emócie, ako ženy.

15.  V sne môžete zažiť orgazmus, presne taký istý ako v realite, niekedy dokonca silnejší.

16. Sny si raz budeme môcť nahrať na YouTube. Umožní nám to magnetická rezonancia, ktorá analyzuje činnosť mozgu počas snívania a podľa toho určí obsah fantázií.

 

 

Zdroj: Boredpanda