Monogamné vzťahy na celý život existujú aj v zvieracej ríši

Človek si možno myslí, že vzťahy na celý život sú len medzi ľuďmi a že len my dokážeme byť verní a niekoho ľúbiť. Opak je pravdou a dokonca by sa dalo povedať, že láska medzi niektorými druhmi zvierat je silnejšia a úprimnejšia. Napríklad vlci, labute, giboni, supy, albatrosy či dokonca termiti majú svojho jediného partnera na celý život.

 

Stačia len 4 minúty na to, aby sa Vaše podvedomie definitívne rozhodlo, či sa Vám niekto páči alebo nie

Ak chcete na niekoho spraviť dobrý prvý dojem, máte na to celé 4 minúty. Ale nebojte sa, pre podvedomie je dôležitejšia reč tela, tón a rýchlosť Vášho hlasu než to, čo hovoríte.

 

Keď sa dvaja milenci pozerajú navzájom do očí, ich srdcia sa zosynchronizujú

 

Mimoriadne výskumy dokázali, že keď sa dvojica zaľúbených pozerá navzájom do očí po dobu cca 3 minúty, tak ich srdcové frakvencie sa zosynchronizujú.

 

Zamilovanosť má podobné neurologické účinky ako keby ste si dali kokaín

Áno, prvotné pocity zamilovanosti pôsobia na náš mozog podobne ako dávka kokaínu. Vyvoláva pocity eufórie a produkuje chemické látky, ktoré stimulujú 12 oblastí v mozgu v rovnakom čase.

 

Maznanie pôsobí ako prírodný liek proti bolesti

Počas maznania a objímania sa u nás produkuje hormón oxytocín, takzvaný hormón lásky alebo objímania. Takáto "dávka" oxytocínu napríklad zmierňuje bolesti hlavy. Lepšie ako tabletky od bolesti, čo poviete :).

 

Už len pri pohľade na obrázok milovaného človeka z nás odchádza všetka bolesť

Ďalšie výskumy dokázali, že pacienti sa lepšie zotavovali a pociťovali menej bolestí, keď mali pri sebe známych a milovaných ľudí a to isté platilo aj keď sa len pozerali na fotografiu.

 

Zlomené srdce nie je len metafora

Rozpad vzťahu, rozvod, strata milovanej osoby, fyzické oddelenie od niekoho blízkeho či zrada môže naozaj spôsobiť ozajstné fyzické bolesti v oblasti srdca. Tento stav má dokonca aj názov syndróm zlomeného srdca. Pôsobením hlbokej citovej tiesne mozog začne produkovať chemické látky, ktorú môžu oslabovať činnosť srdca, čo vedie k bolesti hrudníka a dýchavičnosti. Tento stav je často nesprávne diagnostikovaný ako srdcový infarkt a častejšie postihuje ženy.

 

Zamilovaní ľudia majú podobné príznaky ako ľudia s obsesívno - kompulzívnou poruchou

Štúdie dokázali, že ľudia v počiatočnej fáze lásky majú nižšiu hladinu serotonínu, ktorý je spájaný s pocitmi šťastia a pohody a vyššie hladiny kortizolu, ktorá sa spája naopak so stresom. To sa nápadne podobá jedincom, ktorí trpia obsesívno-kompulzívnou poruchou. O tejto poruche sa môžte viacej dočítať napríklad tu.

 

Myslenie na lásku a sex podporuje a ovplyvňuje kreativitu

Dôkazy tohto tvrdenia sú všade okolo nás. Stačí sa zamyslieť na textami piesní napríklad a zistíte, že drvivá väčšina z nich je o láske - či už opätovanej alebo nešťastnej.

 

Pre dlhodobé vzťahy ľudia uprednostňujú krásnu tvár viac než krásne telo.

Pri jednorazovom flirte vyhráva telo nad tvárou, pri dlhodobých vzťahoch je to opačne.

 

Držanie sa za ruky tiež odstraňuje bolesť a stres

Výskum dokázal, že páry s dlhodobým a silným prepojením sa môžu navzájom úspešne upokojiť v stresových situáciach jednoduchým držaním sa za ruky

 

"Motýliky v bruchu" sú skutočné a spôsobené adrenalínom.

Tento pocit pozná asi každý jeden človek veľmi dobre.

 

Láska je naozaj všetko na čom záleží..

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje: .bp