1. Slávenie Dňa matiek sa prvý krát uskutočnilo v roku 1908 pod požiadavkou od Anny Jarvis y Philadephie, ktorá sa paradoxne nikdy nestala matkou. Anna si tak chcela uctiť pamiatku na svoju zosnulú matku.

2. Julia Ward Howe zorganizovala nezvyčajný protest za mier v Bostone oslavou špeciálneho dňa pre matky. Chcela tak upútať pozornosť na ženy, ktoré ostali opustené bez synov a manželov po krviprelievaní vo vojne.

3. Matka Shiptonová bola prorokyňa v Británii pred 500 rokmi. Pohľadom do budúcnosti predpovedala, že kráľovná Alžbeta usadne na trón Anglicka.

4. Deň matiek je spojený s oslavou materstva, materského puta alebo vplyvu matiek na spoločnosť. Oslavuje sa v rozličné dni v mnohých krajinách na svete, pričom Deň matiek sa zvyčajne oslavuje v marci alebo v máji. Každá krajina poníma oslavu matiek rozličným spôsobom.

5. Eva z Biblie je označená ako „matka všetkého živého.“

6. Vo väčšine jazykov sa slovo „matka“ začína písmenom „M.“

7. Egypťania si uctievali bohyňu Isis podobným sviatkom ako je Deň matiek.

8. Niektoré japonské cisárske rodiny objavili, že ich pôvod siaha k Omikami Amaterasu, ktorá je v ich kultúre považovaná za „matku sveta.“

9. Najmladšou matkou, ktorá bola historikmi zaznamenaná, je Lina Medina z Peru. V roku 1939 priviedla na svet cisárskym rezom chlapca. Mala len 5 rokov a 7 mesiacov.

10. Najstaršou matkou v histórii sa stala 65-ročná Satyabhama Mahapatra z Indie. 9. apríla 2003 priviedla na svet chlapca. Satyabhama bola zosobášená so manželom 50 rokov, ale bolo to ich prvé dieťa. Tento „zázrak“ sa stal v dôsledku umelého oplodnenia. 

zdroj: dayformothers mothersdaycelebration