Do chátrajúceho šľachtického sídla prichádza zberateľka motýľov a profesorka Cynthia. Postupne sa zblíži so svojou slúžkou Evelyn. Ich milenecký vzťah nás zavedie do tajov ich spálne. Výstredné erotické hry a sado-maso praktiky vychádzajú z ich spoločenského postavenia. Film sa vyznačuje podmanivou a zmyselnou atmosférou a je doplnený o výraznú hudobnú zložku. V ňom nájdeme odkazy na filmy 60tych a 70tych rokov.

Snímka Motýle pochádza z dielne britskej produkcie. Režíroval ho Peter Strickland, ktorý napísal aj scenár. Snímka sa premietala na rôznych filmových festivaloch, vrátane Toronto International Film Festival alebo Londýnsky filmový festival. Film získal viacero pozitívnych hodnotení od kritikov a obdržal niekoľko ocenení. Pôsobivý filmový soundtrack nahralo alternatívne popové duo Cat´s Eyes. V atmosférickej upútavke na film sa v závere nachádza hláška Mikea D´Angelo z LA Weekly: „ Nie je iba filmom roka, ale aj filmom desaťročia.“ Ak ste zvedaví na snímku Motýle, nenechajte si ujsť premiéru 14. mája.

Zaujímavosti o filme Motýle:

1. Snímka v pôvodnom znení sa volá The Duke of Burgundy, čo je malý oranžovo-hnedý motýľ. Vyskytuje sa v jarnom období v trávnatých plochách a čistinkách v Európe, najmä v južnej časti Anglicka.

2. Vzhľadom na naturálnosť kostýmov, herečky Sidse Babett Knudsen a Chiara D´Anna strávili celé tri dni skúšaním oblečenia, ktoré majú na sebe vo filme.

3. Pre nedostatok financií v rozpočte, tvorcovia zavolali obkladačov, aby okachličkovali kúpeľňu do modro-bielej farby. Záber na ňu vidíme, keď Evelyn v rukách perie spodnú bielizeň Cynthie.

zdroj: wikipedia imdb pifff slantmagazine