Počúvate hudbu a sluchom vnímate jej zvuky, melódiu, ľahkosť, tóny.. Avšak pri synestézii Vám tento podnet (hudba) vyvolá aj dodatočný podnet alebo predstavu, ktorá je charakteristická pre iný zmyslový orgán - napríklad "vidíte hudbu", čo je najrozšírenejší prejav synestézie - farebný sluch, ktorí mali aj rôzni hudobní skladatelia. Okrem toho sa synestézia spája aj s tým, že farby vyvolúvajú u ľudí pocity. Žltooranzová pocit tepla či bledo modrá pocit chladu. Synestézia je vlastne schopnosť vytvoriť harmóniu a rovnováhu v rôznych a niekedy aj protichodných podnetoch.

Nepríde mi to ako nič nezvyčajné. U mňa farby tiež vyvolávajú rôzne pocity a všeličo sa mi s nimi spája. A "vidieť hudbu" alebo resp. vnímať jeden podnet viacerými zmyslami tiež neznie ako niečo nové. Stačí sa trochu uvoľniť, prestať rozmýšľať nad inými vecami, počúvať len zvuky hudby a nechať v nás priestor tomu, čo v nás tá konkrétna hudba evokuje. V každom z nás to môže byť niečo iné a umelkyňa Melissa McCracken sa rozhodla o svoje videnie hudby podeliť s celým svetom. Jednoducho si sadla k maliarskemu plátnu, pustila si do sluchátok svoje obľúbené piesne a začala malovať farby, ktoré v nej daná pieseň evokovala. Poďte sa pozrieť na výsledné diela.

 

Radiohead - Lucky

 

 

David Bowie - Life On Mars?

 

 

John Lenon - Imagine

 

 

Prince - Joy In Repetiton

 

 

Jimi Hendrix - Little Wing

 

 

Soulive - Interlude II

 

 

John Mayer - Gravity

 

 

Led Zeppelin - Since I´ve Been Loving You

 

 

Smashing Pumpkins - Tonight, Tonight

 

 

Radiohead - Karma Police

 

 

Glass Animals - Flip

 

 

Airhead - Callow

 

 

 

Páčia sa Vám tieto farebné diela vyvolané zvukmi hudby? Mne veľmi. Ak Vás diela maliarky zaujali, viac sa dozviete na stránke http://www.melissasmccracken.com/ .

Čo vyvoláva hudba a farby u Vás?

 

 

Zdroje: wikipedia, bp