Na chvíľu sa zamyslime a skúsme si spomenúť na nejaký naozaj dobrý a medzi ľuďmi obľúbený film, na základe ktorého bola potom neskôr napísaná aspoň trochu úspešná kniha. Žiaľ, ani po hodnej chvíľke rozmýšľania akosi neviem podať jasnú a presvedčivú odpoveď. Tak na to skúsim ísť naopak. Poznám úspešnú knihu, na báze ktorej bol neskôr natočený úspešný film? Odpoveď je jednoznačná: Poznám, a nie jeden. Na um mi zrazu prichádzajú filmy ako Harry Potter, Twilight, Forrest Gump, Pán prsteňov, Jurský park, Ako zabiť vtáčika a mnohé ďalšie.

Celé to začalo hádam už v roku 1939, keď bol natočený film Odviate vetrom. Jeden z najslávnejších amerických filmov všetkých dôb bol inšpirovaný rovnomennou novelou, ktorá bola v roku 1936 ocenená Pulitzerovou cenou. A potom to pokračovalo ďalej. Filmom Hrozná hnevu, Doktorom Živagom, či už spomenutým Ako zabiť vtáčika. Čo ale viedlo filmových producentov k tomu, aby námety čerpali z ocenených knižných diel? Veď to nemali až také ľahké! Prerobiť štyristo stranovú knihu Harryho Pottera do scenára, ktorý by oslovil masy ľudí? A navyše, veď tu nešlo len o ich oslovenie, ale aj o správnu interpretáciu a prezentáciu príbehu. Príbehu, ktorý musí dávať zmysel a ktorý nesklame tých, ktorí knihu čítali. Príbehu, ktorý bude korešpondovať s predstavami čitateľov, lebo inak budú naštvaní. Dá sa to vôbec? Očividne áno. Tržby $7,709,205,984 (celosvetovo) za zatiaľ osem sfilmovaných dielov Harryho Pottera, myslím, hovoria za všetko. A tak by sme mohli pokračovať v menovaní ďalších sfilmovaných úspechov.

 

 

Sledovaním programu kina ľahko zistíte, že každý týždeň sa v nich objavia nové a nové filmy. Konkurencia vo filmovom svete je skutočne veľká a ak chcú producenti vytvoriť snímku vytŕčajúcu z davu, musia niečím zaujať. Ľudia chcú filmy podľa skutočných udalostí. Ľudia chcú silné príbehy. A čo by ich mohlo prilákať do kina, je napríklad aj fakt, keď sa dozvedia, že nasledovný film bol nakrútený podľa slávneho bestselleru. Alebo podľa skutočnej udalosti. Aspoň mňa osobne to väčšinou zaujme.

Spomínate si na časy strednej školy a povinnej literatúry? U mňa v takýchto prípadoch väčšinou vyhrávalo zhliadnutie filmovej verzie. Človek si posedel ani nie dve hodinky pred televízorom, a nemusel sa trápiť čítaním 500-stranového Chrámu matky Božej v Paríži. Až prišiel ten deň, keď som si prečítala knihu Anjeli a démoni od Dana Browna. Páčila sa mi, a tak som bola celá natešená, že bude sfilmovaná. Razom sa však moje celé úvodné tešenie sa, po zhliadnutí zmenilo len na sklamanie. Veď to vôbec nenatočili podľa mojich predstáv! Ba dokonca sa opovážili zmeniť dej! Film bol teda nakoniec len slabým odvarom knihy, čo však čitateľov vo väčšine prípadov neodradilo a sfilmovanú verziu ich obľúbenej knihy si nenechali ujsť. A tak Anjeli a démoni zarobil celkom slušný balík peňazí ($490,875,846).

 

 

Pozitívnym môže byť trošku odlišný scenár, a to vtedy, keď film inšpiruje divákov k zakúpeniu knihy. Žiaľ, toto je menej častý prípad, a producentské spoločnosti skôr zarobia na využití už existujúcej úspešnej knihy, akoby mal už nakrútený film priniesť neslýchaný úspech doposiaľ menej známej knihe.

Ideálnym príkladom z poslednej doby je kniha Fifty shades of Grey. Po tom, ako zabodovala v rebríčkoch kníhkupectiev v mnohých krajinách sveta, strhla sa bitka, ktorá z produkčných spoločností vyhrá boj, a dostane licenciu na jej sfilmovanie. Boj nakoniec vyhrali Michael De Luca Productions, Trigger Street Productions, Focus Features a Universal Pictures. Budúcnosť filmu je tak viac než jasná ešte skôr, ako je film natočený – odsúdený na úspech. Premyslený marketing, to je to, čo ešte viac pripomína budúcim divákom, že premiéra ich dlho očakávaného filmu sa blíži. Plagáty po Amerike viac ako rok pred uvedením filmu do kín, dlhé dohady, ktorí herci budú tí šťastní a dostanú hlavné roly, samotná autorka knihy, ktorá ako prvá na twitteri píše o oficiálnom traileri, teaser k filmu od Beyoncé, nová verzia jej piesne Crazy in love, hlavní predstavitelia z filmu v najsledovanejšej rannej šou Ameriky, ... A tak všetky tieto kroky spravili už len z traileru doposiaľ najpozeranejší trailer na YouTube v roku 2014. Gratulujem k skvelému biznis plánu! 12.2.2015, kedy je naplánovaná premiéra filmu sa tržby začnú len tak hrnúť.

 

Je jasné, že skvelá kniha nemusí nevyhnutne znamenať skvelý film. Existujú vôbec knihy, ktoré ste nenávideli a ktoré, keď sa sfilmovali, stali sa filmom, ktorý milujete? S filmovými postavami, ktoré sú mnohonásobne lepšie ako tí knižní hrdinovia? Často krát môže byť ľahšie spraviť z knižného braku filmový hit, ale aj to dnes nedokáže len tak hocikto. A potom tu máme také príklady, kedy film mnohonásobne predbehol knižné spracovanie. Ideálnym príkladom môžu byť práve Guliverove cesty, ktorých knižná podoba bola pod vlnou negatívnej kritiky, pričom filmové spracovanie zaznamenalo nemalé pozitívne ohlasy.

Prijímanie cudzích predstáv, keď už sme si vytvorili vlastné obrazy na základe prečítaného, môže byť pre mnohých problémom. Veď najväčšími kritikmi filmov sú práve tí, čo čítali knihu. Nasleduje porovnávanie a víťazom sa často stáva práve kniha. Kniha, ktorá s vami žije v jednej miestnosti, a vám na ňu padnú oči vždy, keď prechádzate okolo poličky plnej vašich knižných spoločníkov. A na základe čoho hodnotia ľudia film nakrútený podľa knihy? Často aj v súlade s tým, či v ňom boli zahrnuté ich najobľúbenejšie časti a zápletky, prípadne či nebol zmenený koniec. Predstavte si tú nespokojnosť a sklamanie, keď po prvýkrát zverejnili obsadenie už vyššie spomínaného filmu Fifty shades of Grey. Čitatelia si hlavné postavy totižto vo svojej predstavivosti vykreslili úplne inak. Okrem toho, film sa môže ľahko stratiť v preklade, disponuje totižto len dialógmi a chýba mu práve rozprávač, ktorý nás pri čítaní hlbšie vtiahne do deja, ktorý nám dokonale porozpráva, čo si postavy myslia a čo cítia. A emócie sa nie vždy dostanú zo stránky knihy na plátno.

Film nám vie pred očami ponúknuť živé charaktery, ale priamo v knihe sme práve my tí, čo žijeme príbeh. Môžeme byť hrdinami, či vrahmi, bezhlavo zaľúbení alebo nekonečne nenávidení. Všetko je možné a aspoň na niekoľko strán môžeme žiť život niekoho iného.

 

Veď predsa nemusíme podporovať ten premyslený plán produkčných spoločností, ktoré za kupovaním práv na sfilmovanie knihy majú najmä vidinu zisku. Hollywood, ktorý nás za účelom svojho biznisu kŕmi strategickým marketingom, ničí našu predstavivosť a snaží sa nás presvedčiť o svojom podaní príbehu, ale hlavne o tom, že film podľa úspešnej knihy by mal byť minimálne rovnako úspešný. K tomu, ak sa dá, filmári rozdelia jedinú knihu rovno na 2 diely, pretože podľa logickej matematiky je 2>1, a teda dva filmy by mohli predsalen zarobiť viac ako jeden. A my im na to skočíme. Zaplatíme  za jednorazové pozretie filmu v kine takmer 7€ za ani nie 2 hodiny. No a na druhú časť prídeme znova! Veď hoci tá prvá nebola tak skvelá, človek je tvor zvedavý a príde sa pozrieť na pokračovanie. A možno to nebude až také zlé, ako predtým.

A čo ak sa chceme vrátiť k nejakej časti filmu? Zase kino? Kúpa DVD? Počkať kým sa dostane do televízie? Do televízie, v ktorej nám “našu obľúbenú reklamu prerušuje akýsi film“?  Čo tak si radšej kúpiť toho verného knižného kamoša, ktorý nám bude k dispozícii, kedy si zmyslíme, ku ktorému sa môžeme vracať znova a znova, a ktorý nás v našich fantáziách dostane na miesta, kam film nesiaha? Pokúsme sa o to a podporme knihy! Tie, ktoré majú potenciál byť dobrými, a ktoré dokážu, že v boji kniha verzus film, sú ony tie úspešnejšie, lepšie, jednoducho sú jasní víťazi. Preto skúsme zabudnúť na filmovú mágiu a vráťme sa k mágii, ktorá žije u nás doma, v našich poličkách. Lebo hoci sú filmy dobré, knihy sú lepšie.