Pozornejšiemu poslucháčovi slovenských rádií neuniklo, že vo vysielacom čase dominuje zahraničná hudba prevažne americko-anglickej produkcie. Nemyslíte si, že sa nám tým búra kultúra a uvedomelosť národnej identity? Je dôležité upozorniť, že hoci sa môžu na našom území pohybovať kvalitné kapely, domáce rádiá sa k neznámej tvorbe stavajú skepticky. Ignorujú neznámych umelcov, hoci môžu byť muzikantsky na úrovni. Preto niektorí naši poprední hudobníci vzali veci do vlastných rúk a začali podnikať kroky. Prostredníctvom Iniciatívy slovenskej hudby sa líder skupiny Elán Jožo Ráž a spevák Martin Ďurinda z Tublatanky snažili, aby domáca hudba dostala väčší priestor v éteri. Získali podporu desiatok svojich kolegov a napokon ich dvojročná snaha získala podporu v legislatíve.
Naši muzikanti sa vyjadrujú, že väčšie zastúpenie domácej hudby v rádiách podporí aj predaj nosičov a zvýši návštevnosť koncertov. Nie je totiž tajomstvom, že ľudia na Slovensku podstatne menej navštevujú kultúrne akcie. Slovenskí hudobníci sú zmenou legislatívy nadšení, ale ako sa k tomu stavajú poslucháči?
Ak by sa nová legislatíva zdala niektorým z vás ako nástroj na obmedzenie slobody, je nutné podotknúť, že nie sme jediná krajina, v ktorej podobný zákon funguje. Zákon o vysielaní domácej hudby v éteri podporuje Poľsko, Francúzsko či Maďarsko.

zdroj: hudba iniciativazaslovenskuhudbu textypisni kniznica-sgzp