Nemecká okupácia Paríža predstavuje obdobie od 14. júna 1940 do 25. augusta 1944. Toto obdobie je charaktetistické diktatúrou okupantov voči obyvateľstvu a tiež materiálnym nedostatkom spôsobeným druhou svetovou vojnou.

V roku 1939 Francúzsko vyhlásilo vojnu nacistickému Nemecku. Paríž bol však bezprostredne ušetrený vojnových operácií, čo sa ale zmenilo 14. júna 1940, kedy bolo hlavné mesto obsadené vojskami Wermachtu. Paríž zostal hlavným mestom obsadeného územia a stal sa tak sídlom nemeckého vojenského velenia v okupovanom Francúzsku, čo znamenalo silnú prítomnosť nepriateľských vojsk a vojnových okupantov.

Pre Židov tu bola zavedená povinnosť nosiť žltú hviezdu a zatknutých ich bolo zhruba 13 000, ktorí boli potom prevezení do koncentračných táborov a následne deportovaní do vyhladzovacích táborov vo východnej Európe.

Oslobodenie Paríža bolo ozbrojené stretnutie medzi nacistickým Nemeckom a spojeneckými silami vrátane francúzskeho hnutia odporu počas druhej svetovej vojny, trvajúce od 19. do 25. augusta 1944.

Poďte sa pozrieť na fotografie z tohto obdobia:

 

Hitler na fotke, ako pózuje pred Eiffelovkou, po čom už dlho túžil.

Žena vychádzajúca zo stanice Parížskeho metra v roku 1940. Takéto falošné snímky Paríža ako "pulzujúceho a živého mesta" boli používané ako nemecká propaganda.

 

Parížske kvetinárstvo, 1940.

 

Ženy na bicykloch, 1940.

 

Ozbrojenci Parížskeho odboja.

 

Snímka hrajúcich sa detí pred Eiffelovou vežou zachytená fotografom Andre - om Zucc - om. Tohto fotografa poverili nacisti fotením takýchto pozitívnych snímok.

 

Mladomanželský pár, Paríž, 1943

 

Americkí vojaci pochodujúci pred Champs-Élysées na znak oslobodenia Paríža.

 

Parížania oslavujúci oslobodenie Paríža, 1944

 

Záblesk z Paríža zotavujúceho sa z druhej svetovej vojny, 1946

 

Konferencia o Európskej hospodárskej spolupráci, ktorá sa konala v Paríži v roku 1947

 

Krásny snímok detí v Paríži zachytený fotografom Edouardom Boubatom, 1948

 

Zima v Paríži, 1948

 

Parížsky pouličný maliar, 1948

 

 

 

Zdroje: wikipedia, all-that-is-interesting