Forrest Gump (1994)

- po celom svete je 39 reštaurácií Bubba Gump Shrimp Co., kde ponúkajú krevety v rôznych úpravách (pečené, smažené, varené, ...)

- herec, ktorý hral reportéra v scéne vo Washingtone DC, bol náhodný turista z Atlanty, ktorý išiel zrovna okolo

- Tom Hanks prijal rolu Forresta Gumpa pod podmienkou, že všetky udalosti vo filme budú zodpovedať historickej realite. Preto sa tu nakoniec neobjavila pasáž so záchranou Mao Ce - tunga pred smrťou či výstup do vesmíru, ktoré obsahuje pôvodná kniha

 

Zelená Míľa (The Green Mile, 1999)

- natáčanie popravy Eduarda Delacroixa (Michael Jeter) prebiehalo celý týždeň. A pretože Dough Hutchison mal ako Percy Wetmore viesť túto popravu, musel svoj text opakovať stále dookola. A tak raz zo srandy povedal všetkým komparzistom, ktorí hrali publikum, že ak niekto z nich zopakuje jeho reč bez chyby, dá mu 20 dolárov. Netušil ale, že boli vytvorené obrovské cedule s veľkými písmenami, na ktorých bola napísaná celá jeho reč a tak komparzistom stačilo len prečítať to. Keď "súťaž" začala, štáb dvihol cedule za Doughovým chrbtom a niekoľkým ľuďom sa to podarilo bez chyby prečítať. Herec takto prišiel zhruba o 60 dolárov.

- bachari majú na sebe vo filme uniformy, aj keď sa v tej dobe ešte nenosili (rok cca 1935). Boli do filmu dodané, aby postavy vzbudzovali vážnosť.

- elektrické kreslo si pri natáčaní vyskúšal aj režisér Steven Spielberg, ale po chvíľke žiadal o uvoľnenie z neho, pretože sa mu ten pocit vôbec nepáčil.

- Michael Clarke Duncan chodil behom celého natáčania po rôznych stupienkoch a krabiciach, aby dosiahol potrebnej výšky pre svoju postavu Johna Coffeyho.

 

Vtedy na Západe (Once Upon a Time in the West, 1968)

- v európskych kinách bola s veľkým úspechom premietaná režisérska verzia dlhá 166 minút. V USA bol dej filmu skrátený na 145 minút a stal sa kasovým prepadákom.

- Jason Robards (Cheyenne) prišiel na prvý deň natáčania úplne opitý, za čo mu režisér pohrozil vyhodením, ak sa to bude ešte opakovať

- aj keď je film takmer 3 hodiny dlhý, scenár obsahuje len 15 stránok dialógu

 

Mlčanie jahniat (The Silence of the Lambs, 1991)

- Thomas Harris sa pri písaní knižnej predlohy filmu inšpiroval skutočným prípadom, takzvaným zabijám od Green River. Pri vyšetrovaní prípadu polícia spolupracovala s uvezneným masovým vrahom Tedom Bundym, ktorý im pomáhal nájsť psychopatického zabijaka, podobne ako vo filme Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) pomáha nájsť Buffala Billa (Ted Levine). Inšpiráciou bol aj Ed Gein, Robert Maudsley a Gary Heidnick. Gein svoje obete sťahoval z kože, Bundy používal falošnú sadru na ruke, aby vzbudil u potencionálnych obetí súcit a nalákal ich do svojej dodávky a Heidnick držal svojich rukojemníkov v diere v pivnici.

- herci sa na svoje role pripravovali naozaj dôsledne. Hopkins (Dr. Lecter) študoval známych vrahov, z ktorých ho napríklad Charles Manson naučil nežmurkať - Hannibal Lecter behom filmu ani jeden krát nežmurkne. Ted Levine (Jame Gumb) sa na rolu pripravoval v baroch pre transvestitov a Jodie Foster (Clarice Starling) a Scott Glen (Jack Crawford) podstúpili expresívnu prípravku FBI. Glenn si dokonca vypočul nahrávky ľudí kričiacich pri sťahovaní z kože, na čo vraj do smrti nezabudne.

 

"Marečku, podejte mi pero!" (1976)

- záverečný 78. obraz vo filme chýba. Pod titulkom "Koniec" sme mali vidieť maturitné tablo žiakov večernej školy, na ktorom sú typickými dokreslovačkami vyjadrené vlastnosti jednotlivých študentov i profesorov

- autori Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěřák zužitkovali príhody, ktoré zažili práve ako pedagógovia. Žiak Mareček vyrušoval a hneval, preto ho raz potrestal Zdeněk Svěrák výchovným pohlavkom. A za trest ho nezapísal do triednej knihy, ale do filmového titulu.

- farbenie poľnohospodárskych strojov na zeleno ("...seš ňákej zelenej...") nie je filmová fikcia, farbili sa tak aj v skutočnosti a zelená jama je v továrni dodnes

 

 

Zdroje: csfd, wikipedia