Rain Man (1988)

- Dustin Hoffman (ako Raymond) celé týždne trávil v ústave s autistickými pacientmi. Najmä starostlivo študoval Kima Peeka (1951-2009), ktorý bol inšpiráciou pre jeho postavu Rain Mana. Učil sa gestikulovať ako on a celé dni chodil v jeho stopách, aby dokázal napodobniť jeho chôdzu. Ako sa postupne s postavou zžíval, menil sa v ozajstného autistu. Uvedomil si to až v okamihu, keď sa celkom vystrašil po tom, ako sa ho niekto zo štábu dotkol počas prestávky.

- Dustin Hoffman (ako Raymond) si pri skúške scény v telefónnej búdke naozaj prdol načo sa na neho Tom Cruise (Charile) pozrel a povedal: "Raymond, ty si si prdol?" a Hoffman mu odpovedal: "Prdol, prdol, prdol!" a Cruis sa spýtal: "prečo si to spravil Raymond?" a Hoffman odpovedal: "Mne je to jedno!" Režisér Barry Levinson sa rozhovoru smial, scénu si zapísal a potom ju zaradil do filmu.

- Rain Man je prvý Hollywoodsky film, ku ktorému zložil hudbu Hanz Zimmer

- všetky aerolinky, ktoré púšťajú tento film v lietadle, vystrihli scénu, kde Raymond odriekava desivý zoznam leteckých katastrof

- tým, že Charlie (Tom Cruise) nosil vo filme slnečné okuliare značky Ray Ban, stúpol predaj tejto značky o 15%

 

Čistá Duša (Beautiful Mind, 2001)

- režisér Ron Howard sa rozhodol počas filmu, že Russel Crowe (ako John Nash) bude svoje ilúzie vnímať najprv akusticky, zvukovo a až potom vizuálne. Rozhodol sa tak po tom, čo zistil, že aj skutočný John Nash vnímal svoje ilúzie v tomto poradí.

- Russel Crowe strávil s Johnom Nashom 15 minút, počas ktorých Nash rozmýšľal, či bude piť čaj alebo kávu. To sa potom objavilo aj vo filme

- Nashovo mumlanie po tom, ako prehrá v stolnej hre, kde si šepká: "Hra je chybná. Mal som prvý krok, mal som vyhrať," je referencia na "Game Theory" - ekonomickú teóriu, vďaka ktorej je John Nash pravdepodobne najviac slávny.

 

Pianista (The Pianist, 2002)

- táto dráma režiséra Romana Polanského vychádza zo skutočného príbehu. Adaptáciu autobiografickej knihy Władysława Szpilmana obohatil režisér snímku o vlastné zážitky z druhej svetovej vojny.

- každá skladba, ktorá vo filme zaznie, je hraná výlučne len na klavíri

- Adrien Brody (Szpilman) sa kvôli vcíteniu do svojej role zbavil bytu, predal auto, nedíval sa na televíziu a rozišiel sa so svojou dlhodobou priateľkou a schudol 14 kíl

 

Gladiátor (2000)

- úvodná scéna z filmu, kde Maximus (Russel Crowe) kráča po poli a jeho ruka prečesáva trsy pšenice, bola natočená ako jedna z posledných. Okrem toho scénu nestvárnil Russel Crowe, ale jeho dublér Stuart Clark.

- hlavné natáčanie bolo zahájené v dobe, kedy ešte ani scenár nebol dokončený

- behom gladiátorských scén si Russel Crowe zlomil kosti v nohe a panvu a zranil si tiež obe bicepsové šľachy

- Maximus Decimus Meridius je skutočnou historickou postavou. Bol to vysoko postavený dôstojník, ktorý viedol skupinu vojakov napríklad aj na Slovenskom území. Jeho príbeh vo filme je však úplne vymyslený.

- pozorní diváci vo filme objavia celkom 124 filmových chýb. To vzhľadom k dĺžke filmu v priemere vychádza 1 chyba na každých 80 sekúnd.

 

Prekliaty Ostrov (Shutter Island, 2010)

- výroba tohto filmu trvala len 4 mesiace

- keď si Teddy Denielse (Leonardo Di Caprio) spomína na svoje vojnové roky, poukazuje na skutočné udalosti, ktoré sa odohrali 29. apríla 1945, kedy americká 45. pešia divízia pri oslobodení koncentračného tábora v Dachau bez akéhokoľvek vypočúvania postrieľala príslušníkov Waffen SS. Tato udalosť sa nazýva aj ako Masaker v Dachau.

- väčšina scén bola točené v nemocnici pre duševne chorých pacientov

- režisér Martin Scorsese použil pred natáčaním špecifickú metódu, ako inšpirovať svoj štáb, kedy pre jeho členov pripravili sériu nočných premietaní filmov, ktoré nejakým spôsobom evokovali chystaný snímok. Patrili medzi ne napríklad filmy "Laura" (1944), "Preč od minulosti" (1947), "Titicut Follies" (1967) alebo "Krížový výsluch" (1947)

 

Pán Pesteňov: Spoločenstvo Prsteňa (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, 2001)

- zvuky používané pri davových scénach režisér Peter Jackson často natáčal pri zápasoch All Backs. Snímal napríklad prestávkový šum hovoriacich divákov, inak ich zasa vyzval k spolupráci a celý štadión dupal ako pri pochodovaní veľkej armády.

- režisér si u vlády Nového Zélandu zariadil zákaz preletu všetkých lietadiel nad oblasťou Hobitínu. Dvaja letci tento zákaz porušili a boli potrestaní doživotným odobraním leteckej licencie

- snehová scéna v priesmyku Caradhas sa natáčala vo veľkom horku. Namiesto snehu bola použitá špeciálna zmes s vysokou koncentráciou soli, ktorá hercom dráždila oči aj kožu.

- vo filme účinkuje 20 000 komparzistov

- Viggo Mortensen (Aragorn) neustále chodil za scenáristami s novými nápadmi pre jeho postavu, až ich postupne privádzal do šialenstva

- hlavné mesto Nového Zélandu Wellington zmenilo pri premiére filmu svoj názov na Stredozem

- Liy Tyler o rolu Arwen veľmi usilovala, avšak jej fóbia z koní jej v tom moc nepomáhala. Podaril sa jej ale husársky kúsok. Naučila sa elfsky a stala sa v tej dobe jednou z mála ľudí, ktorí tento jazyk ovládali. Rolu nakoniec dostala a kvôli jej panickému strachu z koní za ňu v scéne, kde Arwen uháňa pred nazgulmi, zaskakuje dablérka. Pre detailné zábery bol použitý špeciálny trenažér.

 

 

Zdroje: csfd, wikipedia