Temný rytier (The Dark Knight, 2008):

- spôsob, akým si Joker (Heath Ledger) neustále oblizoval pery, vznikol zo zlozvyku herca, nemal to v scenári

- Kim Ledger, otec zosnulého Heatha Ledgera, po smrti svojho syna zverejnil denník, ktorý si Heath viedol počas natáčania. V zápisníku boli rôzne nápady a inšpirácie, ktoré chcel herec využiť, aby vyzeral ako diabolský Joker. K tomu dostal od režiséra Christophera Nolana v rámci možností voľný priestor. Na poslednom liste zápisníku napísal zosnulý herec cez celú stránku "Bye, bye.."

Matrix (The matrix, 1999):

- Vo filme boli použité bojové umenia ako Taekwondo, Jiu Jitsu, Kung-Fu, Savate, Shorinji Kempo či Drunken Boxing

- Pre film bolo vytvorených niekoľko zvukových efektov naozaj zaujímavým spôsobom. Napríklad pre zvuk pomaly svištiacich guliek bola použitá nábojnica a struna gitary a pre zvuk módu Matrix zase zdigitalizovaný zvuk dažďových kvapiek dopadajúcich na okno.

- behom scény, kde agent Smith (Hugo Weaving) hodí Nea (Keanu Reeves) do trafiky na stanici metra, sa Keanu nešikovne buchol do hlavy a bol 52 minút v bezvedomí. Scéna vystrihnutá nebola ale natáčanie pri metre sa vďaka tomu posunulo o 10 dní.

 

Indiana Jones a Dobyvatelia Stratenej Archy (1981)

- Indianovi Jonesovi (Harrison Ford) nikdy vo filme nespadne klobúk. Bol to zámer, pretože by sa na takýto záber zle nadväzovalo. Stal sa z toho posmešok, že ho má celú dobu na hlave. Klobúk držal vďaka obojstrannej lepiacej páske.

- známa scéna, kde Indiana Jones zastrelí bojovníka so šabľou, nebola takto napísaná. Indiana mal pôvodne svojím bičom vyraziť bojovníkovi šabľu z ruky, avšak kvôli otrave jedlom sa Harrisonovi Fordovi a ďalším členom štábu nepodarilo scénu poriadne natočiť. A preto jeden z členov štábu prehlásil: "Prečo ho proste nezastrelí, nech to tu môžeme zabaliť?" Spielbergovi sa nápad páčil a tak sa nápad dostal do filmu.

 

Star Wars - Impérium Vracia Úder (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back, 1980)

- zvuk vydávaný meditačnou komorou Dartha Vadera (David Prowse) je zvuk, ktorý vydáva generátor na letisku

- v chyži Yodu (Frank Oz) sa pri natáčaní Mark Hammil (ako Luke Skywalker) treskol o strop 16 krát, dokiaľ nebol režisér so scénou spokojný

- pre scény s asteroidmi boli použité zemiaky

- vo väčšine scén musela Princezna Leia (Carrie Fisher) stáť na krabici, aby aspoň čiastočne mohla hľadieť do očí Han Solovi (Harrison Ford) a vojsť sa tak do jedného záberu

 

Počiatok (Inception, 2010)

- scéna z Paríža, kde Cobb (Leonardo Di Caprio) vysvetľuje Ariadne (Ellen Page) ako fungujú sny, musela byť v skutočnosti natáčaná v Tokiu. Parížania vôbec neboli v tomto ohľade ochotní a nechceli žiadne explózie vo svojich uliciach, preto bolo natáčanie presunuté.

- väčšina špeciálnych efektov bola natočená v reále, počítačové triky sa využívali už len k zdokonaleniu natočených scén

- režisér Christopher Nolan využíval pri písaní scenára skúsenosti s vlastnými snami

- aby Leonardo Di Caprio lepšie pochopil spletitý dej odohrávajúci sa v niekoľkých rovinách, starostlivo študoval Freudovu psychoanalýzu

 

Pokračovanie článku čoskoro!

 

 

Zdroje: csfd, wikipedia