Vyberáme 15 najkrajších hradov a zámkov, ktoré môžete vidieť v Európe. Určite sa do tohoto úzkeho výberu nevošli všetky.

 

 

NEUSCHWAINSTEN v Nemecku
Táto monumentálna stavba patrí medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie v Európe. Veru, niet sa čomu čudovať. Čo poviete?

 

 

HRAD EIDINBURGH V ŠKÓTSKU
Pravdepodobne patrí medzi najväčšie lákadlo v Škótsku. Je to miesto, ktoré má nespochybniteľne vitálne miesto v histórii, pretože sa tu odohrávalo veľa bitiev a skúžilo ako miesto pre vojenskú základňu v 17. storočí.

 

 

ZÁMOK BRAN V RUMUNSKU
Alebo inak nazývaný aj Drakulov zámok, ktorý skutočne patril nechvaľne známému Vladovi Tepesovi. Vôbec nie je prekvapením, že patrí medzi top atrakcie v Rumunsku.

 

 

BOJNICKÝ ZÁMOK
Zámocký skvost, ktorý netreba bližšie našincovi predstavovať. Bojnice sú obľúbenou turistickou destináciou a my sa môžme opäť niečím pýšiť.

 

 

PREDJAMSKÝ HRAD V SLOVINSKU
Dych berúce miesto v Slovinsku, ktoré môžete navštíviť. Zaujímavosťou na tomto hrade je to, že je postavený vo vnútri jaskyne.

 

 

BUDÍNSKY HRAD V MAĎARSKEJ METROPOLE
Historický komplex hradu a paláca sa hrdí prominentnou pozíciou v Budapešti. Prvý krát bol dokončený už v roku 1265. Ohromujúca časť bola prestavaná a zrekonštruovaná po rokoch od konca druhej svetovej vojny.

 

 

 
 
VIANDEN V LUXEMBURSKU
 Atraktívna destinácia, ktorá je najväčším opevneným hradom na západe rieky Rýn.
 
 
 
MIRSKÝ ZÁMOK V BIELORUSKU
Po turbulentnej histórii, patrí tento zámok k Svetovému dedičstvu UNESCO.
 
 
 
 
VODNÝ HRAD TRAKAI V LITVE
Nachádza sa v rovnomennom meste blízko metropoly. Rekonštrukcia hradu bola dovŕšená v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.
 
 
 
 
PRAŽSKÝ HRAD V ČESKEJ REPUBLIKE
Tvorí najdôležitejšiu kultúrnu inštitúciu v republike. Zaslúžil sa o miesto v Guinessovej knihe rekordov pre najväčšiu súvislý hradný komplex na svete s rozlohou až 70 000 kilometrov štvorcových.
 
 
 
ZÁMOK WINDSOR V ANGLICKU
Je to najstarší a najobývanejší hrad na svete a oficiálne sídlo kráľovskej rodiny Anglicka.
 
 
 
AKERSHUS V NÓRSKEJ METROPOLE
Hrad, ktorý je zároveň aj pevnosťou sa nachádza v Oslo. Používa sa na bankety a recepcie tamojšej vlády. 
 
 
 
 
HRAD OBERHOFEN VO ŠVAJČIARSKU
Patrí medzi najromantickejšie hrady na kontinente. Zároveň sa môže popýšiť ako jedna z najmajestátnejších stavieb v Alpách.
 
 
 
WARWICKÝ HRAD V ANGLICKU
Stredoveká pevnosť sa rozvinula z pôvodnej stavby dobyvateľa Williama v roku 1068. Nachádza sa v rovnomennom anglickom meste. V minulosti tvoril významný strategický objekt. 
 
 
 
CASTELVECCHIO V TALIANSKEJ VERONE
V tomto hrade sa nachádza aj múzeum. Hrad bol postavený v rokoch 1354-1356.