Kyklopia

Vzácna vývojová vada, pri ktorej má postihnutý len jedno oko a chýbajú mu nos a ústa. Vyskytuje sa aj u zvierat. Ľudia alebo zvieratá trpiace kyklopiou zvyčajne zomierajú krátko po narodení.

Syndróm mačacieho plaču (Cri du chat)
Prejavuje sa už u novorodencov, ktorých plač je podobný mačaciemu mňaukaniu. Symptóm pravdepodobne vyplýva z nesprávne tvarovaného hrtanu. Takéto bábätko má problém pri saní a prehĺtaní, vyskytujú sa aj respiračné ťažkosti. Postihnutý trpí mentálnou retardáciou.

Hemofília
Porucha zrážanlivosti krvi, ktorá sa prejavuje chorobnou krvácavosťou. Organizmus takto chorého pacienta nie je schopný krvácanie zastaviť. Hemofília je dedičná a obvykle postihuje chlapcov. Medzi slávne rodiny, kde sa hemofília vyskytla, patria: rodina anglickej kráľovny Viktórie a cárska rodina Mikuláša II.

Kuru
Choroba sa vyskytuje u príslušníkov kmeňa Fore v Novej Guinei ako dôsledok rituálneho kanibalizmu, kedy konkrétne dochádza k jedeniu mozgov mŕtvych osôb. Tento pre nás nepochopiteľný rituál spôsobuje poruchu organizmu, pri ktorej telo nie je schopné likvidovať prítomnosť a pôsobenie látky.

Proteov syndróm

Vzácna porucha, ktorá spôsobuje abnormálny rast tkanív. Zasahuje cievy, svaly, kosti alebo kožu. Neexistuje liek, aby sa príčina rastu zastavila. Lekári vykonávajú chirurgické operácie, aby nadbytočné časti odstránili.

Larsenov syndróm
Syndróm spôsobuje sploštenie tváre, rozšírený a sploštený koreň nosu a široké posadenie oči. Hrozí aj poškodenie miechy.

Progéria

Je súhrnný názov pre viacero chorôb, ktoré spôsobujú predčasné starnutie vzhľadu. Progéria prináša so sebou aj typické choroby, ktoré sú charakteristické pre životné obdobie staroby. Postihuje deti i dospelých. 

 zdroj: http://poznavaj.sk/bizarne/cl009.html wikipedia