Elizabeth Ann "Lizzie" Velásquez prišla na svet pred 26 rokmi v americkom Texase. Narodila sa o 4 týždne skôr a dievčenské telíčko vážilo niečo málo cez kilogram. Od počiatku svojho života trpí raritným ochorením, ktoré okrem Lizzie trápia ešte dvoch ľudí na zemeguli. Prejavuje sa tak, že telo postihnutého nemôže získať žiaden tuk z potravy. Velásquez momentálne váži 29 kilogramov, ale netrpí anorexiou, akoby sa mnohí z vás domnievali. Jej telo skrátka z potravy nedokáže naviazať tuk, napriek tomu, že musí denne prijať okolo 5000 kalórii (21 000 kJ).
V štyroch rokoch navyše Lizzie oslepla na pravé oko. Ako sa správne domnievate dievča sa nevyhlo šikane od svojich rovesníkov. O tom, akí vedia byť ľudia bezohľadní a krutí sa presvedčila najmä po tom, čo ju médiá označili ako najškaredšiu ženu na svete. Ľudia hovorili, že sa nemala vôbec narodiť a že najlepšie by spravila, keby sa neukazovala na verejnosti, dokonca by bolo najvhodnejšie, keby zomrela. Lizzie sa vôbec nepoddala nepriazni osudu a stala sa horlivou aktivistkou boja proti šikane, vyštudovala univerzitu a ďakuje bohu za svoj život.
Svoj ťažký životný údel publikovala v knihe s názvom Be Beautiful, Be You v roku 2012. Autorsky sa na nej spolupodieľala jej matka Rita. Nosnou myšlienkou príbehu, že výzor nie je až tak dôležitý. Podľa knihy vznikol filmový dokument pod názvom Statočné srdce: Príbeh Lizzie Velásquez.


zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Lizzie_Vel%C3%A1squez http://abraveheartfilm.com/#about http://www.huffingtonpost.com/2014/05/23/lizzie-velasquez-antibullying-documentary_n_5379220.html