Polárna žiara

Nádherný svetelný úkaz na oblohe, ktorý vzniká pôsobením elementárnych častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry, alebo do atmosféry iného kozmického telesa. Len nedávno sa toto úžasné predstavenie na oblohe odohralo na našom území nad Malou Fatrou.

Zatmenie Slnka

Prírodný úkaz zatmenia slnka nastáva vtedy, keď sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej priamky. Na Zemi sa to prejavuje tak, že Mesiac úplne alebo čiastočne zatieni Slnko. Dôvod, že zatmenia Slnka na Zemi vôbec existujú, je ten, že pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer presne rovnaký ako pomer ich vzdialeností od Zeme, t. j. okolo 1:400, teda ich zdanlivá veľkosť na oblohe je rovnaká. Čiastočné zatmenie Slnka sa na našom území udialo 20. marca.

Zatmenie Mesiaca

Nastáva vtedy, ak sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej priamky a zemský tieň dopadne na Mesiac. Dochádza k nemu vždy, keď je Mesiac v splne a zároveň je v blízkosti ekliptiky.

Ohnivé gule Naga

Každý rok nad riekou Mekong v Thajsku exploduje 200 až 800 ohnivých gúľ. Miestni si myslia, že to spôsobuje ohnivý dych mystického hada. Vedci tvrdia, že to spôsobuje zhluk metánu nad riekou. Ohnivé gule Naga sa dajú pozorovať raz ročne v októbri. Skutočná príčina vzniku tohto úžasného prírodného úkazu nie je známa.

Dúha

Optický úkaz vznikajúci v atmosfére Zeme je spôsobený prechádzaním slnečného svetla kvapkami dažďa. Dúha obsahuje farvy svetelného spektra: červená, oranžová, žltá, zelená, modrá a fialová. Vedľajšia dúha je slabšia a má obrátené poradie farebného spektra. Výskyt viacerých dúh súčasne je vzácny.

Svetielkujúce zátoky

Nádherný úkaz sa vyskytuje za tmy. Tento fenomén spôsobuje fytoplanktón, ktorý vyžaruje modré svetlo a osvetľuje v noci oceán. Svetielkujúci úkaz morských vĺn nájdete napríklad v Portoriku.

zdroj: http://www.kamzakrasou.sk/cestovanie/nadherne-prirodne-ukazy-/273 wikipedia