Virginia Cleo Andrewsová a jej literárny odkaz žnie úspechy aj po jej smrti. V začiatkoch jej spisovateľskej kariéry ju vydavateľstvá odmietali. Dvere jej otvorila až prvá časť zaujímavého rodinného a dramatického príbehu Kvety v podkroví. Tento prvý diel päťdielnej ságy bol inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Bohatá rodina Dollangangerovcov žije v harmonickej idylke, až dokiaľ ju nenaruší tragická smrť otca. Matka Corrine sa musí postarať o svoje dospievajúce deti Cathy a Christophera a malé dvojčatá Corryho a Carrie. Útočisko nájdu v dome Corrininých rodičov. V obrovskom a prepychovom dome sa však štyri deti musia ukrývať v podkroví, pretože ich starý otec nesmie o ich existencii vedieť, aby svoju dcéru zahrnul znova do závetu a odkázal jej tak veľký majetok. Starý otec je veľmi chorý a každý očakáva každú chvíľu jeho smrť.Napokon, Cathy a Christopher s dvojčatami žijú niekoľko rokov zavretí v podkroví a sú ovládaní svojou bezcitnou a despotickou starou mamou.

Kvety v podkroví vyšli knižne v roku 1979. Nasledovali pokračovania tejto pentalógie: Lupene vo vetre, Budú aj tŕne, Ovocie minulosti a Záhrada tieňov. V roku 1987 bol najmä podľa prvej časti natočený film s rovnomenným názvom. Z hviezdneho hereckého obsadenia sme mali možnosť vidieť Louise Fletcher, ktorá zažiarila ako vrchná sestra z megaúspešného filmu Prelet nad kukučím hniezdom s Jackom Nicholsonom. Zaujímavou perličkou je, že spisovateľka Virginia sa objaví vo filme ako slúžka, ktorá umýva okná.

Vo filmovom stvárnení vyjde najavo, že matka Corrine sa pomocou svojej zlej matky chce postupne zbaviť všetkých detí a tak ich začne tráviť. Plán sa však nepodarí dotiahnuť do úspešného konca, lebo zostávajúce tri deti nájdu odvahu opustiť podkrovie a prekazia tak matkinu svadbu.

 

KVETY V PODKROVÍ (2014)

Začiatkom minulého roka sme mali možnosť zhliadnuť opäť Kvety v podkroví v novom a modernejšom spracovaní. Tento krát sa tvorcovia rozhodli vytvoriť filmy na pokračovanie a viac postupovať podľa literárnej predlohy.
Kvety v podkroví v novšom šate a s hviezdnym obsadením v hlavných úlohách, priniesol aj nominácie na ceny. Koniec je pozmenený oproti spracovaniu z roku 1987 tak, že deti si všímajú zmeny v matkinom správaní a nesúhlasia s jej vydajom za právnika Barta Winslowa. Znechutení a chorí sa po viac ako dvoch rokoch strávených v podkroví pokúsia v tichosti opustiť sídlo Foxworthovcov a začať tak nový život. Nakoniec sa im to podarí.

 

 

Herecké obsadenie zastúpili zvučné mená ako Heather Graham a Ellen Burstyn, ktorá bola nominovaná na tri televízne ceny. V pokračovaní znova uvidíme tieto dve herečky.

 

 

V traileri pre Kvety v podkroví z roku 2014 sa objavila známa coververzia Sweet Child O´Mine od Taken by Trees pôvodne od Guns n´Roses.

 

 

LUPENE VO VETRE (2014)

Film Lupene vo vetre začína desať rokov po tom, ako deti utiekli zo sídla Foxworth. V tom čase sú práve na pohrebe doktora Sheffielda, ktorý si ich osvojil. Zostávajúce tri deti si plnia svoje sny. Cathy je úspešnou baletkou a Chris na štúdiu medicíny. Jedine Carry ako školáčka je terčom šikany a najviac poznačená životom v podkroví a smrťou dvojčaťa Corryho.
Pod tlakom súrodeneckej lásky Cathy ku Christopherovi, odchádza s tanečníkom Julianom do New Yorku, aby si splnila sen byť primabalerínou. Cathin vzťah s Julianom je však plný psychického a fyzického násilia. Napriek tomu majú dieťa Jory
Medzitým v sídle Foxworthovcov je stará mama Olívia po mŕtvici prikázaná na pomoc druhých. Zahynie pri požiari, ktorý založí Corrine.
Po autonehode Julian umiera a Cathy si otvorí baletnú školu. Nezabúda však na pomstu a zášť voči matke a tak spriada intrigy pomocou manžela Corrine Barta Winslova, s ktorým splodí syna.
Carry spácha samovraždu po tom, čo ju vlastná matka odmietne.

 

 

V oficiálnom traileri Lupene vo vetre sa objavila coververzia od Philla Collinsa In the Air Tonight, ktorú prespievala Kelly Sweet.

 

 

 

ĎALŠIE ČASTI PENTALÓGIE: BUDÚ AJ TŔNE A OVOCIE MINULOSTI MÁME MOŽNOSŤ VIDIEŤ UŽ V TOMTO ROKU

Budú aj tŕne je tretia časť rovnomenného románu od Andrewsovej.
Filmový dej sa odohráva na periférii San Francisca, kde žijú skrytým životom Cathy a Christopher s deťmi Jorym, Bartom a adoptívnou dcérou Cindy. Matka Corrine sa prisťahuje do domu v susedstve a tají svoju identitu. Postupne sa zbližuje so svojim vnukom Bartom. Sluha John Amos odhalí Bartovi tragickú rodinnú históriu a pomaly ho získava na svoju stranu a konanie ohavných plánov. Neskôr sú Cathy a Corrine uväznené sluhom Amosom. V jeho úmysle je získať kontrolu nad všetkými a získať tak celý majetok Foxworthovcov. V závere filmu Corrine zahynie pri požiari.

 

Heather Graham, ktorá bude hrať aj v tejto časti matku Corrine sa o príbehu vyjadrila takto:
„ Je to temný príbeh o zneužívaní detí, ale je vyjadrený veľmi prijateľne. Možno je trochu zvláštny, pretože je to romantický príbeh o inceste.“

 

Štvrtá časť, ktorá vyjde tento rok má názov Ovocie minulosti.
V krátkom čase pred Bartovými 25. narodeninami, sídlo Foxworthovcov obývajú Cathy s Christopherom, ich adoptívna dcérou Cindy, Jory s manželkou Melody a záhadný brat Corrine Joel. Ten má záporný vplyv na Barta, ktorý sa dozvie, že mu jeho stará mama Corrine zanechala celý majetok, ale až kým nedovŕši 35. rokov. Ochrnutie Joryho spôsobí, že sa s ním manželka Melody rozvedie. Po pôrode dvojčiat odchádza pokračovať vo svojej tanečnej kariére. Chris, Cathy, Jory a jeho nová ošetrovateľka Toni sa plánujú presťahovať do Charlotessville. To im prekazí Chrisova smrť. Zarmútená Cathy zomiera v podkroví sídla Foxworth.

 

ZÁHRADA TIEŇOV SA VRAJ NENATOČÍ

Poslednú časť tohto kontroverzného a spletitého príbehu vraj filmári nenatočia. Podľa knižnej predlohy, je to v podstate nultý diel, ktorý nás zavedie do mladosti starej mamy Olívie a tak nás oboznámi, prečo sa stala takou krutou, chladnou a bezcitnou.
Fanúšikom však určite bude filmové spracovanie chýbať. Zatiaľ sa budú musieť uspokojiť s predchádzajúcimi dvoma dielmi

 

zdroje obrázkov:

subscene.com
amazon.com
awesomebmovies.com

www.cinemastance.com