DOBROČINNÝ CHARAKTER

 Od roku 2010 sa Ples v opere spája aj s dobročinným cieľom. Organizátori spolu s Nadáciou Orange spojili sily v projekte Kultúra bez bariér. Pomocou 10. a 11. ročníka sa pre ľudí z nižších sociálnych vrstiev alebo zdravotne hendikepovaných uskutočnila zbierka. Vyzbieraná čiastka sa prerozdelila medzi sociálne alebo zdravotne znevýhodnených na rôzne kultúrne podujatia.

Od 12. ročníka každý pár v rámci vstupenky, ktorá má hodnotu 500€ prispieva na dobročinnosť. Nezriedka sa však stáva, že hostia prispejú na charitatívny účel vyššie čiastky. V spomínanom ročníku hostia prispeli na detské kardiocentrum.

Najvýznamnejšia spoločenská udalosť počas 14. ročníka podporila aj predčasne narodené deti. Predčasné narodenie bábätiek má každoročne, a to nielen na Slovensku, stúpajúci trend. Účelom je, aby vyzbieraná čiastka podporila prístrojové zariadenia perinatologických centier po celom území Slovenskej republiky.

 

PROTESTNÉ AKCIE

 Táto prestížna udalosť býva aj módnou prehliadkou luxusu a elegancie, ktorú si mnohí nemôžu ani za kúsok dovoliť a práve preto vznikajú aj protestné akcie bežného ľudu vždy pred začiatkom Plesu v opere.

Škandál okolo plesu sa prvý krát uskutočnil v roku 2013, kedy ľudia z davu nemiestne vyjadrovali svoj názor. Mal názov Kontraples. Cieľom protestu bolo upozorniť na čoraz väčšiu chudobu bežných slovenských ľudí v kontraste s bohatstvom prítomných celebrít na akcii. Obyčajných ľudí skrátka poburuje honosná udalosť, ktorá navyše ako na drzosť prebieha počas dlhoročnej hospodárskej krízy. Avizovaný pokojný protest sa zvrhol na vulgárny prejav niektorých prítomných protestujúcich, ale aj hostí.

 Nasledujúce ročníky dali organizátori postaviť plot, aby sa vyhli do budúcna podobným nepríjemnostiam. Okrem toho prijali ďalšie opatrenia v podobe esbéeskarov a policajných zložiek. Aj keď je tragikomédiou, že na túto finančne náročnú udalosť, ale predovšetkým súkromnú, dohliadajú štátne útvary. Takouto organizáciou sa k plesajúcim nemohol nielen nikto dostať, ale ich v podstate ani vidieť. To však nezabránilo tomu, aby ľudia prejavili svoj názor. Opäť skandovali na prichádzajúcich prominentov urážlivé slová. Usporiadatelia však boli na toto pripravení a postupne zvyšovali hlasitosť hudby, ktorá sprevádzala kroky osobností po červenom koberci do vnútra historickej budovy Národného divadla. To však odporcov nezastavilo a ozývali sa aspoň pískaním.

 

AKO TO VYZERALO NA PLESE

 Ani tohoročné protestné prejavy nenarušili zahájenie a pokračovanie tejto spoločensky významnej udalosti. Vplyvné meno mu robí aj miesto konania, ktoré sa neodmysliteľne spája s vrcholnými umeleckými a spoločenskými podujatiami. V historickej budove Slovenského národného divadla plesali celebrity už po 15. krát.

Účasť na tomto druhu akcii vyžaduje prísne dodržiavanie etikety ako aj vhodný materiál a vizáž odevov hostí. Preto sa nezriedka Ples v opere označuje ako módna prehliadka rób prítomných dám, ktorá vždy čelí módnej kritike.

Na ples sa dostavili napríklad: moderátorka Iveta Malachovská, módna návrhárka Jana Pištejová, manželia Heribanovci, fotografka Petra Ficová, manželia Danglovci a mnohí iní.

Slovenský podnikateľ a majiteľ Fun rádia Boris Kollár sa ukázal po boku matky svojich dvoch detí Andreou Heringhovou, o ktorej sa tvrdí, že mala jedny z najvýstrednejších šiat na tejto zvučnej udalosti. Ani dlhšie chýry o ich škrípajúcom vzťahu nenarušili ich fungovanie na plese.

 

Zlatica Puškárová sa nielen zabávala, ale aj moderovala živé vstupy pre televíziu Markíza. Módni kritici sa zhodujú na tom, že jej to veľmi pristalo.

 

Na post moderátorky Plesu v opere sa aj tento krát stala herečka a hviezda slovenských seriálov Monika Hilmerová. Úvod plesu sa začal ako už tradične bozkom.

 

 

Britská hviezda Rick Astley bol hlavnou hviezdou večera a symbolicky úderom na gong odštartoval Ples v opere. Historicky prvý krát sa tejto úlohy podujal muž.

 

 

 

 

Zo zákulisia prenikli informácie o tom, že počas jeho vystúpenia sa k jeho spevovému prejavu pridala aj Sisa Lelkes Sklovska, ktorá ho hravo tromfla.

 

Okrem Ricka Astleyho vystúpili len domáce hviezdy. Takže prítomní si mohli vychutnať slovenskú pop music v plnej paráde (uvediem len niektorých): Mirka Partlová, Cigánski diabli s Katkou Knechtovou, HEX, Mária Čírová, Miroslav Žbirka, ktorý zahral a zaspieval svoje najväčšie hity. Na poslednú chvíľu vystúpil aj spevák Robo Opatovský, ktorý nahradil skupinu Vidiek, kvôli chorobe speváka.

 

 

 

 

Bývalá riaditeľka Miss Slovensko Lucia Hablovičová zažiarila v róbe, ktorú pre ňu vytvoril jej partner Boris Hanečka.

 

Ples v opere 2015 sa aj tento krát niesol aj v znamení pomoci na nákup nových prístrojov na každé oddelenie detského ARA. Hodnota vstupenky pre pár sa pýšila opäť hodnotou 500€. Či už patríte medzi priaznivcov alebo odporcov, Ples v opere si vyslúžil svoje čestné miesto ako otvárací ceremoniál pre plesovú sezónu. Médiá sú vždy zahltené správami z plesu a aspoň na chvíľu tak môžu bežní ľudia vdýchnuť luxus a predstaviť si, aké by to bolo zatancovať si pri takejto príležitosti.

 

Zdroje obrázkov:

www.plesvopere.sk

www.zenskyweb.sk

http://www.mmagazin.sk

http://www.tvnoviny.sk

www.topky.sk

http://bord.sk

www.cas.sk