Ablutophobia

Ak trpíte tzv. ablutofóbiou, tak by ste mali asi radšej používať nejaký ten deodorant, nakoľko máte chorobný strach zo sprchovania a umývania sa.

Ergophobia

Alebo inak povedané strach z práce a pracovného prostredia. Podľa psychológov je to kombinácia rôznych obáv, ktoré súvisia s plnením zadaných úloh, sociálnou úzkosťou a strachom z rečnenia pred ľuďmi.

Philophobia

Motýle v žalúdku sa nám väčšinou spájajú s láskou a zamilovanosťou. Pre ľudí s touto fóbiou sú však skôr smrtiacimi škorpiónmi, ktorých sa chcú čo najskôr zbaviť. Nie sú schopní, resp. boja sa lásky a väčšinu života sú preto sami so strachom zo záväzku.

Somniphobia

Strach tiež známy aj ako hypnofóbia. Je to abnormálny strach zo spánku a objavuje sa u ľudí, ktorí často strácajú sebakontrolu a trpia nočnými morami.

Heliophobia

Akési novodobé vampírstvo - strach zo slnka a slnečných lúčov. Spôsobuje nedostatok vitamínu D a osoba postihnutá týmto strachom sa väčšinou pohybuje len v interiéri..

Chaetophobia

Niektorí ľudia s chaetofóbiou sa boja "len" voľne stojacich alebo strapatých vlasov, iní sú vydesení dokonca aj zo svojich vlastných chlpov...

Arachibutyrophbia

Alebo v preklade - chorobný strach z prilepenia arašidového masla na podnebie v puse.

Haphephobia

Nech sa deje čokoľvek, len sa uisti, že nie si v tesnej blízkosti pri niekom, kto trpí haphefóbiou. Je to totiž chorobný strach z dotykov.

Oikophobia

Predstavte si, že by ste sa báli svojho hriankovača.. rúry, chladničky, či každého iného domáceho spotrebiča, ktorý vlastníte. Pre ľudí s oikofóbiou, c’est la vie.

Coulrophobia

Aaa konečne som sa našla. Coulrofóbia, alebo inak, strach z klaunov. Obrovský strach z klaunov. Brrr...

Aibohphobia

Aibohphobia je strach z palindrómov. Palindróm je slovo, veta alebo číslo, ktoré sa rovnako číta odpredu aj odzadu. A prečo by odborné pomenovanie  pre strach z palindrómov nemohlo byť tiež palindróm? ;-)

Neophobia

Väčšinou u starších ľudí je neofóbia klasifikovaná ako strach z nových vecí a vo svojej miernejšej podobe znamená neochotu rozlúčiť sa svojimi starými zvyklosťami.

Hylophobia

Hylofóbia je iracionálny strach zo stromov, dreva, či lesov... Taký párik, kde by mal jeden hylofóbiu a druhý heliofóbiu, by bola naozaj podarená dvojica.

Hippopotomonstrosesquipedaliophobia

Znova veľmi príznačné pomenovanie. Hippopotomonstrosesquipedaliophobia je totiž strach z veľmi dlhých slov. Človek s takýmto strachom by sa asi vyhol mestu s názvom Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, ktoré naozaj existuje vo Walese a dokonca by asi ani nechcel vedieť, ako sa jeho fóbia volá.

 

 

Zdroje: http://list25.com/the-25-strangest-phobias-you-could-have/3/