Bicykel je pre mnohých skvelým relaxom. Málokto sa však na takéto túry pripraví. Čo všetko vás môže počas výletu prekvapiť a ako tieto situácie najlepšie prekonať?

Pozor na nebezpečný hmyz

Do tejto kategórie spadajú všetky druhy, ktoré vás môžu počas výletu na vašom horskom bicykli reálne ohroziť. Osy, včely, kliešte, sršne a iní návštevníci dokážu spraviť z pekného sňa stráveného v lese doslova boj o život. Veľmi účinné sú repelenty, ktoré odoženú aj muchy a komáre a vy sa nemusíte stále báť nebezpečného bodnutia.

Na defekt buďte vždy pripravení

Malá pumpička, flaky na lepenie kolies, náradie na jeho demontáž alebo len obyčajný sprej na defekty stoja naozaj len pár eur, nevážia skoro nič a keď ich máte stále pri sebe, nemusíte sa báť nečakáných situácií. Tieto, ale aj iné dopnky a príslušenstvo na bicykel by nemali chýbať v žiadnom ruksaku.

Dostatok vody je základ úspechu

Litrová fľaša v ráme a ďalšie dva litre v camel bagu na chrbte vypotíte skôr, než by ste čakali. Na bicykli spálite veľké množstvo kalórii a vypotíte veľmi veľa vody. S pitným režimom vás aj 100-kilometrové úseky na vašom cestnom bicykli neunavia. Čistá voda je v tomto prípade najúčinnejšia.

Kedy ste naposledy doťahovali skrutky?

Kontrola bŕzd a prípadne svetiel je to jediné, čo mnohí cyklisti pred jazdou urobia. Nemenej dôležitá je však aj kontrola ostatných súčiastok na vašom bicykli. Dotiahnuté skrutky a matice zabránia nečakaným poruchám alebo odpojeniu kolesa za jazdy, čo skutočne zažiť nechcete.

Nehrajte sa na hrdinov

Jazda bez prilby a svetiel nie je frajerina. Dobre videný a chránený cyklista má vždy väčšiu šancu, že prežije celú sezónu bez škrabanca. Nepodceňujte prítomnosť bezpečnostných prvkov na vašom bicykli a nemusíte sa toľko báť okolidúcich áut. Ak však môžete, vždy si vyberajte radšej chodníkyp re cyklistov.