Práve ste tesne pred koncom vášho vysokoškolského štúdia. Idete do piateho ročníka a vyberáte si tému svojej diplomovej práce. Pri výbere témy sa neoplatí ísť tou ľahšou cestou a vybrať si takú, ktorá vám pripadá nenáročne. V článku vám vysvetlíme, ako si diplomovou prácou pomôcť k vysnívanému zamestnaniu po škole.

Ako môže diplomovka ovplyvniť vaše zamestnanie

Možno si poviete, že nejaká diplomová práca nikoho nezaujíma a dôležitý je titul, ale nie je to celkom tak. Predpokladajme, že ste študentom denného štúdia a okrem bežných brigád nemáte takú prácu, ktorá by súvisela s vašim odborom. To znamená, že okrem odboru vášho štúdia nemáte ako potenciálnemu zamestnávateľovi dokázať, že sa vo vašom odbore naozaj vyznáte a máte prehľad.

 

Už asi prichádzate na to, ako vám môže záverečná práca alebo seminárka pomôcť, však? Spracovaním témy, ktorá úzko súvisí s vaším vysnívaným zamestnaním, dokážete zamestnávateľovi, že sa o túto oblasť naozaj úprimne zaujímate a venujete sa jej. Často v pracovných inzerátoch nachádzame požiadavky na základné znalosti v odbore, ale prizvukuje sa v nich záujem a chuť o učenie a zamestnávateľ si svojich ľudí vyškolí, na čo potrebuje. Zamestnávatelia oceňujú drive a záujem o rast.

Výber správnej témy

Keď si budete vyberať tému svojej bakalárskej práce, myslite pritom aj na svoje budúce zamestnanie. V tejto fáze už by ste mali približne vedieť, o akú pozíciu máte záujem. Zistite si, čo táto pozícia obnáša a aké úlohy by ste mali na starosti. Keď si to dáte dokopy, nemali by ste mať problém vybrať tému, ktorú máte spracovať.

Ako to využiť pri žiadosti o zamestnanie

Tému máte vybratú, napíšete ju a úspešne ju obhájite. A čo teraz? Využite tému svojej diplomovej práce pri žiadosti o zamestnanie. Nebuďte skormútený kvôli tomu, že nemáte žiadnu prax v tomto odbore. Pri kolónke vzdelanie vo vašom životopise tému uveďte a v pár bodoch vecne popíšte, čo konkrétne ste v tejto téme riešili. Nezabudnite to spomenúť aj v motivačnom liste. Svojmu zamestnávateľovi tým ukážete, že hoci ste prakticky bez praxe, máte úprimný záujem