Andy Sandness mal len 21 rokov keď sa pokúsil vziať si život. O život však neprišiel ale stratil svoj nos, ústa a čeľusť a s týmto utrpením žil desať rokov. Transplantáciu tváre podstúpil len pred necelým rokom na klinike Mayo Clinic. Muž bol pacientom tejto kliniky už od nehody, od roku 2006, už v prvom mesiaci po nehode podstúpil 8 operácii, ktoré mu ale nepomohli prinavrátiť časti tváre. 

Klinika spustila v roku 2012 transplantačný program čo bolo pre Andyho s protetickým nosom nádej na zmenu. 

Pripravovaná operácia nebola výzvou len pre Andyho, ale aj pre samotných lekárov. Títo strávili celých 50 sobôt tvrdým tréningom, aby viac ako 50-hodinovú operáciu zvládli. Nakoniec prišiel rok 2016 a s ním aj správa, že sa našiel vhodný darca. Darca mal 21 rokov, ktorý zomrel na následky sebapostrelenia. Našťastie sa predtým zapísal do zoznamu prípadných darcov orgánov a jeho tehotná manželka s darovaním tiež nemala problém. 

Tím 60 lekárov a pomocného personálu pracoval neuveriteľných 56 hodín kým Andymu transplantovali nos a čeľusť. Andy môže konečne znovu cítiť vône a pochutnať si na jedlách, ktoré boli pre neho doposiaľ úplne neznáme. 

 

 

Zdroj: sciencealert youtube