V druhom rozhovore s mladým muzikantom/muzikatmi pre náš web sa pozrieme do upršaného Anglicka, konkrétne do prístavného mesta Southampton. V tejto Mekke škaredého počasia už tretí rok žije a študuje ambiciózny Slovák Patrik Geško. Porozprával nám, v čom je život v Anglicku odlišný a aké je to študovať odbor, ktorý ho skutočne baví!

 

Ahoj Patrik, skôr než Ťa vyspovedáme, skús nám povedať niečo o sebe.

Čaute. Volám sa Paťo a mám 21 rokov. Pochádzam z Nového Mesta nad Váhom, kde som aj navštevoval strednú školu – 8-ročné Gymnázium, z ktorého som neskôr prestúpil na informatický odbor. Z neho som nakoniec aj zmaturoval.

 

Ako dlho žiješ v Anglicku, a prečo práve Southampton?

V Anglicku ťahám už tretí rok. Prvý rok som tu bol ešte počas štúdia na gymnáziu na výmennom pobyte. To som však býval v jednej milej rodine v meste Wellington pri Birminghame. Po maturite som sa rozhodol do Anglicka vrátiť, pretože mi prirástlo k srdcu a mám pocit, že práve Anglicko je miesto, kde si človek môže splniť svoje sny, prinajmenšom určite lepšie, ako na Slovensku.

Takže ty si Anglicko navštívil už ako gymnazista. V čom bol tvoj vtedajší pobyt iný ako teraz keď si na výške?

Áno. Nakoľko ma vždy bavil anglický jazyk, chcel som si odskúšať štúdium práve v Anglicku už ako stredoškolák. Čím bol pobyt rozdielny? Tak určite hlavne v tom, že vtedy som ešte nebol plnoletý a žil som u rodiny, (dokonca u dvoch), takže nedá sa povedať že by som si to Anglicko vedel vychutnať tak, ako sa patrí. Teraz je to každú chvíľu nejaká Party, a aj život na internáte je v mnohom slobodnejší.

 

Aký je rozdiel medzi internátmi v Anglicku a na Slovensku?

Nikdy som nezažil internáty na slovenských univerzitách, ale z toho, čo som videl napríklad v mlynskej doline musím povedať, že sa to nedá porovnávať. Študenti tam žili naozaj v otrasných podmienkach, Naša univerzita má internáty poriadne drahé, (čo však v Anglicku drahé nie je, však), no ako môžete vidieť, vybavenie je naozaj na vysokej úrovni. Každý ma vlastnú priestrannú izbu s pracovným stolíkom a skriňami, vlastnú kúpeľňu aj WC. Kuchyňa je spoločná vždy pre jedno poschodie, no nikdy nenastane situácia, že by človek nemal možnosť si uvariť.

Čo ľudia v Anglicku? Našiel si si medzi nimi priateľov?

Jasné. Mnoho ľudí som spoznal ešte počas strednej. Niektorí z nich tu ďalej študujú a stretávame sa. S jedným chalanom z Nemecka sa dokonca každý rok cez leto navštevujeme. Vtedy som trávil čas najmä s výmennými študentmi, ako som bol aj ja (Nemecko, Taliansko Poľsko, Španielsko), no aj medzi domácimi človek nájde kopu v pohode ľudí. Teraz mám samozrejme kopu spolužiakov, no intráková partia stojí naozaj za to.

S jazykom si teda problém nemal?

Určite nie. Na strednej sme mali výbornú vyučujúcu a človek sa v cudzine naučí najlepšie. Aj ten typický anglický prízvuk sa dá chytiť. Niektorí výmenní študenti to však nedokážu, proste taký taliansky prízvuk neprebije nikdy nič.

A čo nejaká práca? Vravel si život v Anglicku je nákladný.

Na prácu pri všetkých zadaniach v škole nemám absolútne čas. Je však fajn že hudba, ktorú tvorím, sa dá predávať na rôznych stránkach, či už do reklamy alebo do filmu. Stačí si nejakú hotovú skladbu nahodiť na weby a už len čakať, či si ju niekto kúpi. Keď si časom vybudujete meno, ľudia si vás aj sami vyhľadajú. Vďaka tomu sa dá prísť k nejakým peniazom, ktoré sa zídu naozaj na všetko.

Ako to vyzerá s tvojim štúdiom? Je to ťažké? Čo po škole?

Hudba ma neskutočne baví, tvorím všetko od Dubstep-u, cez Trap a Electro až po reklamnú či filmovú hudbu V minulosti aj Drum'n'Bass. Je to však veľmi náročné a v podstate väčšinu dňa trávim na internáte pri počítači alebo v štúdiu v škole. Je fajn že škola má neskutočné vybavenie či už po softwareovej stránke, alebo po tej „hmatateľnej“. Toľko Mac-ov pokope ste ešte nevideli. Keď dokončím prvý stupeň určite chcem pokračovať ďalej a dúfam že sa tým raz budem aj živiť.

 

Čo rozdiely medzi UK a Slovenskom? Zvykal si si dlho?

Rozdiely až na rozdiel v cenách až také veľké nie sú. Stále sme v Európe tak od toho netreba čakať Afriku. Jasné, že ľudia sú zvyknutí na iný štandard, iné platy, aj celková organizácia krajiny je na lepšej úrovni, no asi jediný pre mňa dôležitý rozdiel je strava. Tu Vám nikto domácu kapustnicu, bryndzové halušky alebo dobrú zabíjačkovú tlačenku na večeru nedá. Varím si väčšinou sám, tak sa snažím čo najviac upokojiť svoje chuťové bunky.

 

A ľudia?

Veľmi milí. Aspoň tu. Bude to však tým, že sa tu stretáva množstvo rozdielnych kultúr. Či už Európanov alebo iných. Je tu napríklad veľa Indov. Ale zatiaľ som nikdy s nikým nemal žiadny problém. Ľudia tu medzi sebou vedia lepšia vychádzať

Chýba Ti Slovensko? Ako často chodíš domov?

Samozrejme, či už rodina alebo známi, dokonca aj pes. Domov chodím až 3 krát do roka, semestre sú tu krátke a letenky v predpredaji naozaj lacné. V podstate som vždy doma mesiac cez Vianoce, 2-3 týždne v Apríli a potom takmer celé leto od Júna až do Septembra. Je to fajn pretože sa vždy dostatočne nabažím aj Slovenska, aj Anglicka.

 

A čo Ti chýba najviac?

Jedlo, jedlo, a možno ešte jedlo.

Čo miluješ na Anglicku alebo živote tam najviac?

Sú tu neskutočné Party, ľudia sa tu vedia baviť aj s menším objemom alkoholu, väčšina parties má vysokú úroveň a nestane sa Vám, že by ste tam stretli nejakú podnapitú agresívnu trosku, ktorej jediný zámer je niekomu vytĺcť zuby z hlavy. Človek si naozaj užije hudbu a voľný čas so známymi, nemusí sa báť o milión rôznych vecí. Proste Amerika. (aj keď je to Anglicko)       

Čo Ti naopak na Anglicku vadí?

To počasie je hrozne divné. Celý rok prší, v lete 10 stupňov, v zime 10 stupňov, strašne čudná krajina. Keď vylezie Slnko, za 2 minúty sa zase spustí lejak, ale inak si nemám  na čo sťažovať.  

A akú hudbu máš najradšej?

Hlavne elektronickú, dubstep, electro, trap, dramáč, no v poslednej dobe som si začal zase púšťať napríklad aj Linkin Park. Počúvam proste všetko čo je dobré a čo sa mi páči. 

Obľúbený herec/herečka/film?

Moc hercov ani nepoznám a filmy často nepozerám, no napríklad Interstellar bol naozaj parádny. Keď už tak si pozriem takéto poriadne Sci-Fi. 

A čo seriály?

SOUTH PARK! ... A aj Family Guy, Breaking Bad, ... to sú také top pre mňa.

A čo odkaz alebo motivácia pre ľudí? Vedel by si ich nejako inšpirovať?  

Plňte si svoje sny, nestrácajte čas a učte sa novým veciam. Nikdy neviete, kam Vás dovedú a čo vďaka nim dosiahnete.

 

Patrik ďakujeme za zaujímavý rozhovor.  Ak Ťa Patrikov príbeh zaujal a máš záujem vypočuť si niečo z jeho tvorby, sleduj jeho SoundCloud.