Jules Verne, (čítaj žil vern), celým menom Jules Gabriel Verne, sa narodil 8. Februára 1928 v Nantes (Francúzsko), ako prvý z piatich detí parížskeho právnika Pierra Vernea a zomrel 24. Marca 1905 v Amiens. Je asi najznámejším spisovateľom science-fiction žánru. Jeho knihy sú obľúbené v celom svete najmä medzi mládežou. Jules Verne svoje detstvo prežil na ostrove Feydau uprostred Loiry, kde vyrástol v spoločnosti svojich kamarátov a práve tu prežíval dobrodružstvá, ktoré ho neskôr inšpirovali pre písanie svojich pútavých príbehov. Jeho strýko Châteaubourg, ktorý sa venoval maľovaniu a umeniu, jeho sny a dobrodružstvá podporoval. Rád si často prezeral strýkove albumy s kresbami z krajín, ktoré navštívil. Tie mladého Julesa zaujímali najviac.

V roku 1839 sa nechal najať ako plavčík na loď od Indie a splniť si tak prvýkrát svoje cestovateľské sny, no jeho rodičia sa to dozvedeli a v ceste do Indie mu zabránili. V roku 1847 odcestoval do Paríža, kde vyštudoval právo. Po dokončení štúdia sa živil ako obchodník s akciami. V roku 1857 si vzal za ženu Hébé Morelo, so ktorou mal syna Michela. Ten po Julesovej smrti dopísal niektoré z nedokončených diel.

 

(Ponorka Nautilus, ktorej kapitánom bol Nemo, vo Verneovom diele 20-tisíc míľ pod morom)   

Jules Verne bol veľký cestovateľ a niektoré zážitky z týchto ciest samozrejme zapracoval do svojich románov. Už v roku 1859 navštívil AnglickoŠkótsko, v roku 1861 Škandináviu a v roku 1867 USA. Neostal však len pri týchto krajinách. V roku 1878 sa pozrel aj do Afriky a v roku 1881 precestoval Holandsko, NemeckoDánsko.

O literárnu činnosť sa pokúšal už ako mladý. Venoval sa básňam, poviedkam, piesňam aj divadelným hrám, no vtedy žiadna z nich nezaznamenala väčší úspech. V roku 1862 sa zoznámil s nakladateľom Pierrom-Julesom Hetzelom, ktorý vydal jeho známy dobrodružný román Päť týždňov v balóne. Ten bol už v tých časoch tak úspešný, že mu vydavateľ ponúkol exkluzívnu zmluvu na 20 ročnú spoluprácu. Verne na zmluvu pristúpil a musel teda napísať dva zväzky ročne. Tento úspech Vernea rozprávkovo obohatil a umožnil mu živiť sa iba písaním.

 

(Veda, môj drahý, je postavená na omyloch. Sú to však užitočné omyly, pretože kúsok po kúsku nás vedú k pravde)

Pierre-Jules Hetzel vymyslel pre Verneove diela súhrnný názov,  to Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires), ktoré mali podľa neho zhrnúť všetky geografické, geologické, fyzikálne a astronomické znalosti tak, ako ich zhromaždila vtedajšia moderná veda. Podivuhodné cesty mali vďaka tomu pútavým spôsobom spracovať dejiny sveta.

 

Druhé dielo, na ktorom Verne pracoval, boli Veľké zemepisné objavy. Vernemu s týmto dielom pomáhal Gabriel Marcel, ktorý pracoval ako knihovník v národnej francúzskej knižnici v Paríži. Dôvodom tejto spolupráce bola Verneova neznalosť cudzích jazykov. Vedel čítať a písať len vo francúzštine, no jeho nedostatky pri písaní tohto diela, na ktoré čerpali informácie práve z výskumov písaných v cudzích jazykoch, nahradil práve Gabriel.

 

(Podivuhodné cesty Julesa Verna)

Autorstvo niektorých Verneových kníh je však sporné. Napríklad román Stroskotanec z Cynthie napísal iný francúzsky spisovateľ, a to André Laurie. Verne jeho texty však len upravoval, rovnako ako ďalšie dva, Ocelové Mesto Hviezda Juhu, ktoré sa taktiež vydali pod Verneovým menom.

 

Brat Julesa Vernea, Paul, bol kapitánom diaľkových plavieb a prispieval tak Vernemu svojimi nápadmi, ktoré tvorili jadro všetkých námorníckych a morských príbehov. Verneov vydavateľ Hetzel je taktiež považovaný za dôležitého spolupracovníka, pretože nielen prispieval rôznymi nápadmi, ale diela aj sám upravoval.

 

(Podpis Julesa Vernea)

 

Verne je považovaný za zakladateľa sci-fi (vedecko-fantastického) žánru, spoločne s anglickým spisovateľom Herbertom Georgeom Wellsom. Vo svojich dielach predpovedal celú radu vedeckých a technických objavov. Viac o tom v poslednej časti článku.

Jules Verne zomrel 24.Marca 1905. Jeho syn Michel sa po jeho smrti postaral o vydanie originálneho románu Zatopená Sahara a Maják na konci sveta, ktorým zahájil vydávanie ďalších zväzkov Podivuhodných ciest. V týchto dielach však Michel vykonával značné zmeny.

 

 

Zaujímavosti:

  • V roku 1886 Verne iba tesne unikol smrti, keď na neho zrejme zo šialenstvo vystrelil z revolveru jeho synovec Gaston, syn jeho brata Paula. Verneovi sa ho však podarilo odzbrojiť a bol iba zranený.
  • V roku 1888 bol zvolený za starostu mesta Amiens. Ako pamiatka na jeho pôsobenie zostalo v Amiens technicky a architektonicky zaujímavé divadlo, ktorého nosná časť je riešená originálne použitými komínmi.
  • Od roku 1879 žil Jules Verne v Amiens, kde aj zomrel. Príčinou smrti bol jeho bratranec, ktorý čistil pušku a omylom ho zabil
  • V prvej polovici 20.storočia niektorí Verneovi životopisci uvádzali, že Verne je poľského pôvodu a v skutočnosti sa volá Oleskiewicz. (Verne znamená francúzsky Oľša) Túto fámu o sebe zrejme rozšíril sám Verne, ktorý historkami na túto tému často bavil spoločnosť.
  • Verne bol podobným “veštcom“ ako Leonardo DaVinci. Predpovedal diaľkové lety riadeným balónom, veľkorážne delo, videofón, skafander, kozmické cesty, elektrický motor, tank, vrtuľník a ďalšie. Všetky z týchto vynálezov v dnešnej dobe používame, no za čias Julesa Verna o nich nemali ani páru.

(Verneovo divadlo v Amiens)

(Verneovo dielo „Cesta okolo sveta za 80 dní“ sa dočkala aj skvelého filmového spracovania. Dej aj postavy boli však mierne upravené)

 

(obrázky: blastr.com, planetdiecast.com, izquotes.com, i.ytimg.com/, wikimedia.org, cultural-china.com, patrimoine-de-france.com)

(zdroj: wikipedia.org, biography.com, spisovatele.cz)