Dostali ste niekedy dopis alebo email, ktorý vám sľuboval okamžité zbohatnutie? Ponúkal vám niekto svoj produkt, aby ste ho predávali a zbohatli? Možno ste sa stali obeťou starej, no stále obľúbenej pyramídovej hry!

Pyramídová hra môže mať mnoho tvárí. Ekonómovia ju poznajú najmä pod názvom Ponziho Schéma. Volá sa tak preto, lebo ju vynašiel talian Carlo Ponzi. Začiatkom dvadsiateho storočia vďaka nej zarobil obrovský balík peňazí na úkor dôverčivých ľudí.

Existujú rôzne typy Ponziho schém, ktoré sú odlišné svojim princípom. Hlavny princíp je však zarobiť čo najviac peňazí predtým, než sa na tento podvod príde.

V typických pyramídových hrách bolo najčastejším spôsobom rozposielanie listov ľuďom, aby investovali peniaze do produktu alebo poslali peniaze ľuďom na zozname a dopísali naň svoje meno. Samozrejmosťou sa stávalo, že ľudia peniaze poslali, meno pripísali, no im už peniaze nemal kto poslať. Takéto najjednoduchšie hry mali väčšinou životnosť len pár týždňov, no ľudia na prvom zozname tak dokázali okradnúť tisícky ľudí.

Zložitejšia Ponziho Schéma je založená na reinvestovaní do produktu, ktorý sa nedá predať. Zakladateľ nahovára investorov, ktorých často tvoria bežní ľudia, aby si zakúpili nejaký produkt a sami ho predávali. Sľubuje záujem o produkt a veľké výnosy. Väčšinou však produkt ani nemá k dispozícií, alebo je tento produkt úplne bezcenný a ľudia sa ho následne nevedia zbaviť.

Pamätáte si na Slovensku nejakú pyramídovú hru? Akú? Podeľte sa s nami o vaše spomienky a dávajte si pozor na podobné podvody!