WILLIAM HANNA A JOSEPH BARBERA
Tom a Jerry je názov americkej animovanej série krátkych filmov, ktorá bola vytvorená v roku 1940. Čítate dobre. Táto kultová rozprávka pre deti má 75 rokov. Na svedomí ju majú William Hanna a Joseph Barbera. Pokiaľ sú vám mená týchto pánov povedomé, má to príčinu. Vytvorili množstvo ďalších animovaných rozprávok, vrátane seriálu o rodine Flinstoneovcov, či strašidelných príbehov pre najmenších s názvom Scooby Doo. Plodní tvorcovia Hanna s Barberom sa dožili úctyhodného veku a po celý život boli nerozlučnými priateľmi. Tisíckam ľudí poskytli pracovné miesta. Zamestnanci so svojimi zamestnávateľmi mali veľmi dobré vzťahy. Určite aj tento fakt sa podpísal pod úspech animovaných seriálov pre najmenších, ktoré vytvorili. Na konte majú autori viacero ocenení, vrátane Oscarov.

PRÍBEH O HRE NA MAČKU A MYŠ ZASIAHOL CELÝ SVET
Kocúr Tom a jeho (ne)priateľ myšiak Jerry tvoria nerozlučnú dvojicu, medzi ktorou panuje rivalita. Dej sa sústreďuje na pestvá a výčiny týchto roztomilých postavičiek.
Tom a Jerry slávili gigantický úspech v Japonsku u všetkých vekových kategórii a tak bol seriál zaradených medzi stovku najlepších „anime“ príbehov v krajine vychádzajúceho slnka. Samozrejme, rozprávka pre najmenších slávila úspech po celom svete a získala si srdcia divákov aj v krajinách, v ktorých by to nikto nepredpokladal. Počas trvania železnej opony v slovanských krajinách si kreslený film našiel cestičku aj do Ruska, či Československa. V rokoch 1960-1962 sa niektoré epizódy Toma a Jerryho vytvorili v Československu. Celkovo ich bolo trinásť a stretli sa s veľmi pozitívnymi ohlasmi.

TOM A JERRY AKO NAJLEPŠÍ PRIATELIA
Úspech a popularita kráča ruka v ruke s kritickým postojom a ani Toma a Jerryho to neobišlo.
Negatívne ohlasy sa sústredili na to, že v niektorých častiach sa vyskytujú rasové predsudky, kanibalizmus, či propagácia fajčenia. Neskoršie sa strhla lavína upozornení na to, že sa všeobecne v rozprávkach pre deti vyskytuje veľa násilia. Hanna s Barberom tak vytvorili Toma a Jerryho, ktorí si viac nerobia navzájom zlé veci, ale sú najlepšími priateľmi. Ako správne predpokladáte, tento radikálny prevrat správania hlavných hrdinov si u divákov nezískal sympatie, pretože tvrdili že to skrátka nie je ono.

NOVÝ ŠAT ANIMÁCII
Tom a Jerry si prešli aj zmenami v dizajne animácii. Na obrazovky sa vrátili v minulom roku a druhá séria odštartovala vo februári v deň, keď slávila 75 výročie. Nový šat nikdy drasticky nezmenil hlavných hrdinov. A nie je tomu tak ani teraz. Vzhľad animácii kráčal bok po boku s vývojom techniky.
A ako ste na tom vy? Uprednostníte staršie časti Toma a Jerryho alebo ste zvedaví na nové?

zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Tom_and_Jerry http://www.radiotimes.com/news/2015-02-17/tom-and-jerrys-75th-anniversary-proves-cat-and-mouse-games-never-get-old http://scratchpad.wikia.com/wiki/Tom_and_Jerry