Začnime tým, že sa nám predstavíte.
Sme Parkourovo-Freerunningový tím Freerun Slovakia, ktorý sa venuje profesionálne parkouru, freerunningu, akrobacií a kaskadérstvu už takmer 10 rokov. Tím Freerun Slovakia tvoria štyria členovia Michal Marček, Dominik Souhrada, Denis Seliak, Jakub Halgoš.

 

Ako ste sa k tomu dostali? Čo vás podnietilo niečo podobné skúsiť?
K parkouru sme sa dostali ako väčšina deciek cez videá, kamarátov, film Okrsok 13 a podobne. Trénovali sme väčšinou vonku do pieskoviska, slamy a pod. Postupne sa Parkour a freerunning stal naším životným štýlom.

 

 

Aké boli vaše začiatky?

S parkourom a freerunningom sme začali jednotlivo a každý sa mu venujeme od 8 do 10 rokov. Spočiatku sme trénovali sami bez kamarátov a ľudia sa nám smiali. Postupom času sme sa začali stretávať a spolu trénovať, mali sme lepšie podmienky dokonca už sme trénovali aj v halách do žinienok. Neskôr sme vytvorili občianske združenie 3run Slovakia a následne firmu Freerun Slovakia s.r.o. Spoločne tvoríme rôzne projekty a ideme si za svojím!

 

Takže, už nejaký ten rok fungujete.
Fungujeme pod spoločnosťou Freerun Slovakia s.r.o. a občianskym združením 3run Slovakia.
Vedieme najväčšiu Parkourovo-Freerunningovú školu na Slovensku ktorú v priemere navštívi za jeden tréning okolo 40 ľudí v rôznych vekových kategóriách. Táto škola sa nachádza v Trenčíne na výstavisku v priestoroch gymnastickej haly. Pokiaľ sa chcete naučiť základy Parkouru a Freerunningu alebo neviete kde a ako na to tak určite sa príďte pozrieť do Freerun School. Viac info na: http://freerunslovakia.com/schoolsk.php
Založili sme aj značku so športovo streetovým nádychom pod názvom "Born To Trick". Značka je určená pre každého kto miluje pohyb a šport. Oblečenie Born To Trick nájdete zatiaľ na našom eshope na stránke: http://shop.borntotrick.com/

 

 

Postrehla som istý projekt, ktorý sa svojou originalitou a zaujímavosťou nedal prehliadnuť. Poviete nám o tom viac?
Vytvorili sme nedávno projekt pod názvom CASTLE RUN - dokument o slovenských hradoch. Cieľom nášho projektu je zviditeľniť krásy Slovenska po celom svete. Slovensko je krajina s mnoho krásnymi hradmi a zrúcaninami. To je práve dôvod prečo sme sa rozhodli zdokumentovať práve hrady na Slovensku. Ucelený projekt bude zverejnený až po všetkých epizódach. Vo finálnom dokumente sa môžete tešiť aj na hovorené slovo o navštívených destináciách.

 

Bolo náročné v týchto podmienkach natáčať? Mali ste aj spoluprácu?
Tento projekt sme natočili za 11 dní. Točili sme od kedy vyšlo slnko až po západ slnka čiže celý deň a spali sme denne zhruba 4 hodiny s tým že cca 3dni boli odpočinkové. V tomto projekte okrem nás Freerun Slovakia účinkovali aj iné skupiny a osoby ktoré sme pozvali a to skupina Workout Fanatics a Simona Šághyová, ktorí predvádzali Street Workout na viacerých hradoch, Ján Minárik ktorý predvádzal Breakdance na Ľubovnianskom hrade, skupina SĽUK ktorá predviedla na Oravskom hrade krásny ľudový tanec a skupina Capoeira Oxumare ktorá nám predviedla Capoeiru v Bratislave a na Spiši. Celý projekt natáčal kameraman Juraj Mráz s kamerou Red Epic a Samuel Hindy s kamerou phantom ktorý robil letecké zábery.

 

 

Tu je zopár klipov, ktoré chalani natočili v rámci projektu Castle Run. Viac videií na youtube.com.

 

 

 

 

 

Niečo na záver?

Tak ako je filozofia parkouru prekonávať prekážky tak mi sme si toto preniesli aj do reálneho života  a riadime sa tým, čiže nie je žiadna prekážka ktorú neprekonáme a aj keď sa nám nedarí a trvá to dlho tak vždy vytrváme až "nepreskočíme". Keď skáčeme tak sa dobre odreagujeme tak isto sa vyšantíme a pociťujeme slobodu a to je ten najlepší pocit. 

 

Naše úspechy ako Freerun Slovakia:

  • 1. Miesto za teamovu choreografiu na Internacionálnom Parkourovo-Freerunningovom meetingu 2013 v Poľsku v Gdansku
  • 1. Miesto Česko-Slovenská Parkourovo Freerunningová súťaž Artmoving 2012 v Česku (Dominik Souhrada)
  • 3. Miesto Česko-Slovenská Parkourovo Freerunningová súťaž Artmoving 2013 v Česku (Jakub Halgoš)
  • 1. Miesto Adidas Originals Crew – Najoriginalnejší team – 2012 - Slovensko
  • 2. Miesto Workout sútaž - Barz Warz 2014 – kategória Freestyle 73-80kg v Česku (Dominik Souhrada)
  • 2. Miesto Workout súťaž – Workout Fanatics Battle 2014 – kategória King of Mucles Ups 73-80kg na Slovensku (Denis Seliak)
  • 2. Miesto Workout súťaž – Workout Fanatics Battle 2014 – kategória freestyle 73-80kg na Slovensku (Dominik Souhrada)