Hviezdicové pevnosti boli pred pár storočiami budované najmä kvôli svojej perfektnej schopnosti obrany. Jednotlivé cípy takejto pevnosti fungovali ako útesy – armády nepriateľských vojsk sa o ne doslova rozbíjali ako morské vlny. Tí nešťastníci, ktorí náhodou zabľúdili medzi tieto cípy hviezdicovej pevnosti skončili rozstrieľaní v križovej paľbe diel a muškiet.

Na Slovensku sa takáto pevnosť nachádza pri Komárne, no pevnosť Josefov na severe Čiech pri obci Jaroměř blízko Hradce Králové je skutočný unikát. To najmú kvôli až dvom paralelnými hradbovým systémom. Celú pevnosť by vám trvalo obísť po vlastných skutočne dlho. Medzi hradbami sa konajú aj svetoznáme hudobné festivaly (Brutal Assault).

Vo vnútri "pevnosti" nájdete mesto s veľmi príjemným domácim obyvateľstvom, kopou reštaurácií a krásnou atmosférou. Za malý poplatok si môžete zaobstarať aj výlet do chodieb tejto pevnosti kde uvidíte žaláre, delové strielne a mnoho ďalších zaujímavých vecí. Po ceste sem sa nezabudnite zastaviť v Pardubiciach, ale o tom až nabudúce! :)