Dva zaujímavé, nie príliš vzdialené vyvýšené body na západnom Slovensku.

Veľká Javorina je najvyšší vrch Bielych Karpát a nachádza sa na hranici s Českou Republikou. Vedie tam asfaltová cesta, po ktorej sa dostanete autom až na samý vrchol z Nového Mesta nad Váhom len za pol hodinu. Veľká Javorina ponúka úžasné výhľady na Čechy, na Považie, na Myjavskú Pahorkatinu. Môžete z nej vidieť Čachtický hrad, Bradlo, o ktorom ešte budeme písať, Starú Turú a mnoho ďalšieho.

Z Javoriny sa môžete za ďalšiu pol hodinu vychádzkovou chôdzou dostať na starý vojenský pozemok. Nájdete tu pár zničených budov, no vašu pozornosť upúta približne 40 metrová konštrukcia – rozhľadňa. Pôsobí dosť nebezpečne a hrdzavo, no ak sa dostanete aspoň na 3 poschodie (24 metrov nad zemou) aj napriek nižšej nadmorskej výške než má Javorina uvidíte ešte krajšie scenérie (napríklad hranicu Čiech a Slovenska)

Po tomto výlete bez problému stíhate ďalší výlet do Brezovej pod Bradlom. Tu sa tiež autom dostanete vysoko na Bradlo nad mestom, kde je postavená obrovská kamenná Mohyla na počesť Milana Rastislava Štefánika. Z mohyly máte ako na dlani Čachtický hrad a o kúsok ďalej vidno aj Javorinu.

Poznáte ďalšie skvelé miesta, ktoré sa dajú navštíviť na tejto trase?