Objavte krásy a tajomstvá nádherných hradov na strednom Považí. Hradný systém na Slovensku slúžil na obranu pred vpádmi nepriateľských vojsk. Ľudia sa v časoch vojny mohli na hrad ukryť a neostali tak napospas nepriateľovi. Na hradoch, ktorých je na Slovensku až 180, skvele fungoval aj signalizačný systém. Väčšina hradov je umiestnená priamo na obchodných cestách – napríklad naprieč koryta Váhu.

Počas jedného dňa môžete preskúmať 4 krásne hrady, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti Nového Mesta nad Váhom.

1. Tematín

Tento hrad sme zaradili do zoznamu ako prvý, nakoľko k nemu vedie menšia turistická cesta. Nieje to nič náročné a dá sa to zvládnuť za 2 hodiny. Na Tematín sa dostanete napríklad z obce Lúka. Momentálne je v dosť kritickom stave, a to práve kvôli jeho nevýhodnej polohe. Rekonštruuje ho však skupina dobrovoľníkov a ponúka nám nádherný výhľad na celé stredné Považie. Jednoducho z neho uvidíte napríklad komíny jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

2. Čachtický hrad

Na Čachtický hrad sa môžete dostať dvomi jednoduchými cestami. Buď pešo z obce Višňové asi 20 minútovým výstupom alebo autom z obce Čachtice (zaparkujete len kúsok od hradu). Hrad ponúka výhľad na Myjavskú Pahorkatinu a momentálne je čiastočne zrekonštruovaný. Z hradu sa dá dostať aj na vrchol Plešivec, no táto túra však trvá minimálne hodinu.

3. Beckov

Tretia zastávka – žiadny náročný výstup. Zaparkujete priamo v obci Beckov, rovno pod hradom. Hrad je takisto čiastočne zrekonštruovaný a nájdete v ňom veľa zaujímavých miest. Pravidelne sa tam konajú lukostrelecké turnaje, historické bitky a stredoveké slávnosti. Nezabudnite sa zastaviť aj nad hradom – keď vyjdete z hradu, dajte sa dolava a následne strmým kopcom doprava. Dostanete sa na lúku, z ktorej budete mať celý hrad aj Považie ako na dlani. Aj odtiaľto uvidíte už spomínané Jaslovské Bohunice.

4. Trenčín

Zakončenie tohto výletu ponúka krásne sídlo Matúša Čáka Trenčianskeho. Tento hrad ako jediný z tejto štvorice nieje zničený a ponúka služby sprievodcu. Hradný vrch bol najsevernejšou baštou Rímskej Ríše, čo dokazuje aj nápis na hradnej skale o prítomnosti rímských légií.