1. Dnes je odovzdávanie Oscarov najprestížnejšia hviezdna udalosť, avšak keď sa konala po prvý krát v roku 1929 v Hollywood Roosevelt Hotel, náklady na lístok boli len $5. Dnes musíte byť celosvetovo uznávaná hviezda, aby ste sa tam dostali.

Fotografia z 1. Academy Awards (16. máj 1929)

 

2. Academy Award trofej má svoje oficiálne pomenovanie, aj tajomnú prezývku. Soška "Oscar" má v skutočnosti oficiálny názov - Academy Award of Merit. Ako teda vznikla prezývka Oscar? Pravdepodobne vďaka knihovníčke akadémie Margaret Herrick, ktorá povedala, že soška malého zlatého muža vyzerá ako jej strýko Oscar. 

Anne Hathaway na pódiu 83. odovzdávania Oscarov v roku 2011

 

3. Herec, s ktorým každý jeden film stojí za to, Leonardo DiCaprio, nemá ešte žiadneho Oscara. (To asi viete, ale aj tak je to stále prekvapujúci fakt!)

Leo v jednom z jeho veľkofilmov, Veľký Gatsby

 

4. Soška Oscara má 33 centimetrov a takmer 4kg. Počas jej existencie sa nemenil dizajn, len materiál. Pôvodný pozlátený bronz nahradila časom pozlátená zliatina. Počas druhej svetovej vojny boli dokonca filmári nútení pozlátiť plast. Držiteľom takejto sošky je napríklad režisér legendárnej Casablancy - Michael Curtiz.

Michael Curtiz pri preberaní svojho Oscara v roku 1942

 

5. Ben Hur (1959), Titanic (1997) a Pán Prsteňov: Návrat kráľa (2003) sú najúspešnejšie filmy v histórii Oscarov, každý totiž získal až 11 týchto sošiek. Pán Prsteňov: Návrat kráľa je jediný filmy, ktorý získal Oscara za každú jednu kategóriu, v ktorej bol nominovaný.

Pán Prsteňov: Návrat kráľa

 

6. Legendárny Alfred Hitchcock bol nominovaný na Oscara v kategórii najlepší režisér až päť krát, ale ani raz si sošku neodniesol domov.

Alfred Hitchcock

 

7. Peter Finch ("Sieť") a Hath Ledger ("Temný rytier") sú dvaja herci, ktorým bola udelená cena Oscara posmrtne. Ledgerov Oscar za rolu Jokera, ako aj celé jeho bohatstvo herec odkázal svojej malej dcére Matilde.

Udelenie Oscara pre Heatha Ledgera v roku 2009, ktorý zomrel v roku 2008.

 

8. Iba tri filmy získali ocenenie v rámci celej tzv. "Veľkej päťky" - "Stalo sa jednej noci" (1934), "Prelet nad kukučím hniezdom" (1975) a "Mlčanie jahniat" (1991). "Veľká päťka" zahŕňa kategórie: najlepší filmy, najlepšia réžia, najlepší herec, najlepšia herečka a najlepší scenár.

Z filmu Prelet nad kukučím hniezdom

 

9. Liza Minnelli získala Oscara za najlepší herecký výkon vďaka filmu "Cabaret" (1972) a je jedinou herečkou, ktorej aj obaja rodičia boli držiteľmi Oscarov. Jej matka Judy Garland získala čestné ocenenie v roku 1939 a jej otec, Vincente Minnelli získal cenu za najlepšiu réžiu s filmom "Gigi" (1958).

Liza Minnelli aj so svojimi legendárnymi obrovskými očami v snímke "Cabaret"

 

 

 

 

Zdroje: http://news.moviefone.com/2014/03/01/oscars-facts/, wikipedia