Tvoja závislosť na kofeíne a ty. Aj tak sa volá jeden z komixov ilustrátorky Sarah Andersenovej, ktorá vie dokonale vystihnúť životné situácie. Podľa týchto 7 štádií závislosti na káve zhrnutých do trefných komixových záberov je určite i sama ilustrátorka fanúšičkou kávy alebo má minimálne niekoho takého vo veľmi blízkom okolí.

1. EXPERIMENTOVANIE

Možno si bol len v noci dlho hore a potreboval sa učiť. Alebo drtiť hru. Možno si bol len zvedavý. Tak či onak.. po prvých dúškoch si si uvedomil, že káva je SUPER!

Tvoja nevinnosť je nenávratne preč..

 

2. PRAVIDELNÉ UŽÍVANIE

V tomto bode si už pravidelným užívateľom kávy a prijímateľom kofeínu. Veď si dáš keď tak len jednu šálku k raňajkám alebo po nich. A možno ešte jednu po obede. Ale viac nie. Naozaj.

 

 3. OBRANNÝ MECHANIZMUS

Keď už ani komáre na teba nesadajú, lebo ti v žilách koluje niekoľko espresso shotov.

 

 4. CHEMICKÁ ZÁVISLOSŤ

Štádium, kedy sa dostavujú abstinenčné príznaky v podobe napr. bolesti hlavy. Potrebujem kávu! Dáš si kávu.. bolesť hlavy prejde. Dáš si ešte jednu.. je ti ešte lepšie. Preženieš to s kávou..preženie teba.

 

 5. UVEDOMENIE SI A PRIZNANIE, ŽE MÁM PROBLÉM

Keď už je tvoj spánkový režim totálne rozhádzaný, peniaze porozdávané v kaviarňach či pouličných stánčekoch s voňavou kávou a ty dostávaš pravidelný tik do oka, treba si priznať, že máš problém. Povedz to nahlas - to je prvý krok k uzdraveniu.

"Musím prestať piť kávu." "Vďaka čomu si si to konečne uvedomila?" "Týždeň som každé ráno pozdravila slnko, keď vychádzalo.."

 

6. DETOX

Odstrihnutie sa od kávy. Snažíš sa žiť ďalej normálne. No namiesto toho vyzeráš, cítiš sa a správaš sa ako monštrum.

 

 7. RECIDÍVA

V konečnom dôsledku si ale aj tak uvedomíš, že život bez vône, chuti a účinkov kávy stojí za hovno. Stala sa tvojím každodenným rituálom a svet bez nej nie je tým pravým miestom pre život. Preto ju pravdepodobne aj tak začneš piť znova a už nikdy neprestaneš, pretože:

                           Bdelosť, nálada a práca bez kávy:               Bdelosť, nálada a práca s kávou:

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: ch