Svadby na Novom Zélande sa vo všeobecnosti neodlišujú od iných svadieb na svete. No tiež majú niečo len svoje a tradičné a to je práve tento tanec. Haka je rituálny bojový pokrik a tanec novozélandského národného tímu v ragby - takzvaných All Blacks. Pôvod má v rovnomennom bojovom tanci domorodých novozélandských Maoriov. Cieľom je dodať hráčom odvahu, silu a jednotu do zápasu so súperom. Haku predvádzajú všetci hráči pred začiatkom takmer každej hry.

Tento tradičný tanec sa však praktizuje aj na významných životných udalostiach, česť a rešpekt sa ním vyjadruje na svadbách či pohreboch. Toto video zo svadby Aaliyahi a Benjamina Armstrongových už stihlo obletieť celý internet. Úprimné zatancovanie tradičného tanca na počesť mladomanželského páru, ktorým chcel najmä hlavný družba mladomanžela vyjadriť úctu a rešpekt voči ženíchovi nenechalo suché oko nevesty a ani miliónov divákov po celom svete.

Sám ženích sa k tancu neskôr pridal, čo nemal pôvodne v pláne. No ako sa vyjadril: "Nemal som v pláne začať tancovať, no cítil som, že je potrebné prejaviť lásku a úctu späť. Bol som naozaj unesený."

 

Dúfajme, že ani u nás tradície nikdy nezaniknú. 

 

 

 

 

Zdroje: youtube, wiki