Žiadny photoshop, ale skutočná, "mierne vybielená" 15-mesačná žirafa Omo žije na východnom pobreží strednej Afriky - v Tanzánii. Diagnóza tejto žirafky je leucizmus - čiastočná strata pigmentácie u živočícha, ktorá vedie k bielemu, bledému či škvrnitému zafarbeniu kože, chlpov či peria, no nie očí (albíni majú oči červené a mimoriadne citlivé na svetlo). Na rozdiel od albinizmu je to spôsobené zníženým množstvom viacerých typov pigmentu, nie len melanínu.

Omo žije v národnom parku Tarangire a s ostatnými žirafami si vychádza dobre, nemajú problém s jej odlišným sfarbením.

 

Zvieratá trpiace či už leucizmom alebo albinizmom to každopádne vo voľnej prírode nemajú vôbec lahké. Nachádzajú sa v každom jednom živočíšnom druhu, no ich veľmi nápadná belosť a odlišnosť ich často odsudzuje na smrť.

Gorilí samec Snehová Vločka, ktorý bol maskotom zoo v Barcelone. Zomrel v roku 2003 vo veku nedožitých 40 rokov na rakovinu kože a dodnes ide o jediného známeho albína z rodu goríl.

Aligátor Claude žije na pôde kalifornskej akadémie vied a má 20 rokov. Narodil sa vo voľnej prírode, kde by však dlho neprežil. V zajatí mu je dobre a mal do konca aj partnerku. Bohužiaľ Claudeho slabý zrak spôsobuje, že neustále do niečoho naráža - aj do svojej partnerky. Tú to časom už prestalo baviť a na Claudeho zaútočila. Pre istotu ich potom oddelili.

 

Koala menom Onya-Birri sa narodila v zoologickej záhrade v San Diegu a je známa svojou mimoriadne jemnou a prívetivou povahou.

 

Prvý známy albín kosatky dravej bol videný na pobreží Kamčatky v roku 2012 a dostal meno Iceberg (Ľadovec).

 

Zvieratá trpiace albinizmom to síce vo voľnej prírode nemajú možno ľahké, no ich odlišnosť, vzácnosť a krása je nezameniteľná.

 

 

 

 

Zdroje: bp wiki, wildnatureinstitute