Čínsku metropolu Peking zahaľuje hustý smog, ktorý toto mesto pravidelne najmä v zime sužuje. Koncentrácia škodlivých častíc dvadsaťkrát prekročila limity, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za bezpečné. Ľudia sa kvôli ochrane svojho zdravia pohybujú po vonku s rúškami na ústach. Drobné častice v ovzduší sa totiž dostávajú do pľúc ľudí ale to i napriek rúškam.

Medzinárodná organizácia zaraďuje Peking medzi najznečistenejšie mestá na svete. Prispieva k tomu okrem veľkého množstva tepelných elektrární aj vyše päť miliónov automobilov. V zime sa kvôli spaľovaniu uhlia počas vykurovania stav ovzdušia pravidelne zhoršuje.

Poukázať na tento problém sa snaží aj umelec vystupujúci pod pseudonymom Nut Brother, ktorý vymyslel zaujímavý projekt. Ten spočíval v 100-dňovom prechádzaní sa po uliciach Pekingu so zapnutým vysávačom a dokázať tým, že ľudia v Pekingu už dýchajú len smog. Výsledok bol šokujúci, najmä keď si predstavíme, že toto sa dostane ľuďom do pľúc behom troch mesiacov v Pekingu.

 

Po 100 dňoch vysávania znečisteného pekingského vzduchu umelec vysypal obsah vrecúška vysávača, zmiešal ho s trochou hliny a dal premeniť do továrne na tehlu. Je síce nepravdepodobné, že tento jeho počiny donúti konečne úrady konať, no aspoň tento problém vykričal do celého sveta a poukázal, že je naozaj už nevyhnutné snažiť sa tento problém nejako vyriešiť.

Ohrozuje znečistenie ovzdušia len Čínu?

 

 

 

Zdroj: qz.com