Cena je pomenovaná po Charlesovi Darwinovi, zakladateľovi evolučnej biológie. Nejde o žiadne hmotné ocenenie, udeľuje sa na internetovej stránke DarwinAwards.com iba ako určité (obvykle posmrtné) uznanie. Princípom ceny je predpoklad, že ľudská hlúposť, ktorá spôsobí smrť svojmu nositeľovi, je daná geneticky a v duchu Darwinovej teórie prirodzeného výberu sa tak tento nebezpečný gén dstraňuje.

 

Pravidlá

Podľa Wendy Northcuttovej je na získanie ceny nutné splniť päť požiadaviek:

  • Neschopnosť reprodukcie– nominovaný sa musí zabiť alebo sterilizovať.
  • Naozaj výnimočné a neuveriteľné zlyhanie súdnosti– kandidátova hlúposť musí byť jedinečná, niektoré príliš bežne konané hlúposti (napr. hranie ruskej rulrty, pričom výnimkou je ocenenie mladíka, ktorý túto hru hral s automatickou pištoľou; močenie na tretiu koľajnicu) sú z nominácií vylúčené.
  • Kandidát sa z genofondu musí odstrániť sám, svojou vlastnou hlúposťou.
  • Kandidát musí byť schopný jasného úsudku(cenu nemôžu dostať mentálne retardovaní, duševne chorí a deti do 16 rokov).
  • Pravdivosť– udalosť musí byť overená.

 

Vzhľadom k tomu, že ľudia vedia byť naozaj hlúpi neuveriteľne stupidnou smrťou skončilo nespočetne veľa prípadov, vybrala som iba zopár tých zaujímavejších. Nech sa páči:

(1985, USA) Záchranári z pobrežnej hliadky v New Orleans sa rozhodli usporiadať párty. Počas letnej sezóny sa im totiž nikto neutopil v bazéne, preto to chceli patrične osláviť. Oslava sa vyjadrila, no potom sa stalo niečo kuriózne. V bazéne, ktorý bol na mieste konania bujarej párty, bol nájdený utopený Jeremy Moody, jeden z návštevníkov párty. Na tejto zábave boli pritom 4 záchranári v pohotovosti a zhruba 200 ich bolo mimo službu.

(1990, Austrália) 34-ročný zlodej sa rozhodol ukradnúť motor zo starého nákladiaka. Na zodvihnutie motora takej veľkosti, aký sa nachádzal v nákladiaku, obvykle treba prinajmenšom troch statných chlapov. Alebo použitie žeriavu, ktorý by ho zodvihol zhora. Nádejný zlodej sa ale snažil byť inovatívny. Vliezol pod auto a začal uvoľňovať skrutky. Zrazu sa blok motora odlomil. Pristál na zlodejovej tvári, okamžite ho zabil. Policajti ráno podľa veľkej mláky zo zvratkov pod blízkym kríkom usúdili, že mal minimálne jedného komplica. Majiteľ auta sa neskôr vyjadril, že ho plánoval zošrotovať. „Ak by sa ma opýtal, pokojne by som mu ho daroval,“ povedal na margo udalosti. 

(1999, Jeruzalem) Izrael v tomto roku naliehal na predčasný prechod zo zimného na letný čas, ale Palestínčania tvrdo oponovali. Zavládol chaos v tom, aký čas je v krajine správny. Zakrátko sa odohrali dva bombové útoky. No paradoxne, zabili iba troch teroristov, ktorí ich transportovali. Ukázalo sa, že bomby boli pripravené v Palestínčanmi kontrolovanom území, no zmätení vodiči už prešli na štandardný čas. Keď vyzdvihli bomby, zabudli sa opýtať, na základe akého času bolo nastavené načasovanie explózie. Výbuch tak prišiel o hodinu skôr, než teroristi čakali. 

(2000, Irak) Iracký terorista Kaj Ránadžet chcel poslať bombu v listovej zásielke. Urobil však chybu a na list s bombou vo vnútri nenapísal dostatočné množstvo informácií o adresátovi, takže mu pošta list vrátila. On ho otvoril – a bomba fungovala. 

(2004, Rakúsko) Majiteľ nájomného domu našiel ráno neobvyklé prekvapenie. Z jedného z okien vytŕčali nohy mŕtvoly. Polícia na druhej strane okna neskôr objavila zaseknutého muža s hlavou ponorenou v umývadle plnom horúcej vody. Nezamestnaný Rakúšan sa očividne nadránom vracal domov po prepitej a predrogovanej noci a rozhodol sa vkĺznuť dovnútra cez pootverené kuchynské okno. Pretiahol dnu hlavu a časť trupu, no nedokázal okno pootvoriť viac, a tak zostal zaseknutý, s hlavou v umývadle. Jediné, čo sa mu pri snahe dostať dovnútra podarilo bolo, že pustil teplú vodu. A v umývadle sa kvôli nej utopil. 
Polícia neskôr ani napriek veľkej snahe nezistila, prečo páčku s teplou vodou nezatiahol späť, prečo nezatiahol páčku, ktorou by okno odblokoval, ale hlavne, prečo sa vôbec snažil do vlastného bytu dostať oknom a nie vchodom. Ako sa ukázalo, kľúčiky od vchodových dvier mal vo vreckách. 

(2005, Južná Afrika) Dvaja zlodeji sa po kriku ich obete rozutekali. Jeden z nich potom, ako všetky svoje sily vyčerpal urputným behom, vyskočil na oplotenie, od ktorého si sľuboval záchranu pred prenasledovateľmi. Pravda, žiadnych už nemal, o tom ale iniciatívny zlodej nevedel. Hodil sa na vysoký plot, a z posledných síl sa naň vyškriabal a prehodil na druhú stranu, v ústrety vysnívanému úniku, nádejnej záchrane. Zlodej ale zabudol na jednu drobnosť. Vbehol do zoologickej záhrady. Na druhej strane ho čakal niekoľkometrový pád medzi bengálske tigre. Tie voči zlodejovi neprejavili žiadne predsudky. Posledné kúsky zlodejovho tela si pracovníci ZOO všimli až po niekoľkých hodinách. Keby neboli kŕmené deň predtým, tigre by nešťastníka zrejme zožrali úplne celého. 

(2006, Wisconsin) Sedem vysokoškolákov po bujarej párty nasadlo na dodávku vyrazilo na cesty. Ich cieľ: dopravné značky v okolí. Konkrétne, tie hovoriace STOP. "Študáci" si zmysleli ukradnúť ich čo najviac. Ibaže keď ich auto uháňalo mestom, takpovediac ich zostrelilo iné veľké motorové vozidlo. A áno, presne na mieste, kde sa ešte krátko predtým týčila istá veľavravná dopravná značka. Pochôdzkar, ktorý na miesto nehody dorazil ako prvý, neskôr vyhlásil, že nikdy nezabududne na to, čo videl. Telá mŕtvych študentov okolo zničeného auta, obkolesené takmer tridsiatkou dopravných značiek prikazujúcich zastavenie. 

(2012 USA) "Gary bol na návšteve u kamaráta, keď zbadal pohár s neznámou žltkastou tekutinou. V domnení, že ide o alkohol, kopol do seba pohár benzínu" uvádza oficiálna stránka Darwinových cien. Gary nebol úplne hlúpy. Keď si uvedomil čo má v ústach, okamžite to vypľul. Benzín tak bohužiaľ skončil na jeho oblečení. Chudák Gary samozrejme znervóznel, tak si na upokojenie zapálil cigaretu. Gary zomrel na druhý deň v nemocnici.

 

Ešte na záver odporúčam film, ktorý je na túto tému zameraný s ďalšími príbehmi, ktoré som v tomto článku nezahrnula.     http://www.imdb.com/title/tt0428446/

 

Zdroj: darwinawards.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_Awards